26/11/2022
Tinder Bologna 15 28 17 16 - 76 -
Myrmidons BC 16 26 12 14 - 68 -

Την γλίτωσε η Niko Team!

Για την κατηγορία Evolution η Niko Team, αν και είδε να εξανεμίζεται ένα προβάδισμα της τάξεως των οχτώ πόντων, τελικά επικράτησε των Murmidons με 76-68 και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 3-2.

Πολύ δυναμικό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να δίνουν γρήγορο ρυθμό στο ματς, ενώ οι φιλοξενούμενοι με τα πιο βαριά κορμιά, είχαν την πρωτοκαθεδρία στο σκορ. Το 15-16 γράφτηκε χάρη στους Νιωτάκη και Ραχωβίτσα, που ήταν το μυαλό των Murmidons.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν διαφήμιση για το μπάσκετ. Οι δύο ομάδες έπαιξαν καταπληκτικά, με τον Μαστροκωστόπουλο να είναι εντυπωσιακός για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Κολυβάκης με τέσσερα τρίποντα, ήταν ο κορυφαίος για τη Niko Team σ’ αυτό το διάστημα του παιχνιδιού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο είδαμε τη Niko Team να είναι ισορροπημένη, να βάζει κι άλλους παίκτες στην εξίσωση του ματς (Λάσκαρης, Παπαπαύλου Αλέξανδρος, Καραθανάσης), ενώ οι Μερμιδόνες τα περίμεναν όλα από τον Μαστροκωστόπουλο. Το 60-50, έγινε 60-54 και η αναμέτρηση είχε πολύ ψωμί…

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν ποτέ, ο Ραχωβίτσας ευστόχησε σε συνεχόμενα τρίποντα και το 64-64 κρατούσε άπαντες σε αγωνία. Οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν πλάι πλάι προς τον τερματισμό, όμως ένα γκολ-φάουλ του Καραμαλίγκα έγραψε το 71-68 και κάπου εκεί οι Murmidons, δεν είχαν άλλες αντοχές για να κάνουν την ανατροπή και ηττήθηκαν με 76-68 από την πιο παιγμένη Niko Team, μένοντας χωρίς νίκη μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα.

Οι νικητές μέτρησαν 10/12 βολές, 18/60 δίποντα, 10/16 τρίποντα, 53 ριμπάουντ (17 επ., 36 αμ.), 20 ασίστ, 16 λάθη, 7 κλεψίματα και 2 κοψίματα. Οι ηττημένοι είχαν 6/11 βολές, 19/43 δίποντα, 8/33 τρίποντα, 41 ριμπάουντ (11 επ., 30 αμ.), 15 ασίστ, 13 λάθη, 9 κλεψίματα και 5 κοψίματα.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Κολυβάκης που σημείωσε 23 πόντους (6/6 βολές, 1/7 δίποντα, 5/11 τρίποντα), 5 ασίστ, 4 λάθη, είχε 2 κλεψίματα και ισάριθμα κοψίματα.

Niko Team (Καραμαλίγκας): Dai 4, Καραθανάσης 11, Καραμαλίγκας 4, Κολυβάκης 23 (5/11), Λάσκαρης 20 (1/4), Παπαπαύλου Αλέξναδρος 8 (2), Παπαπαύλου Αντώνης 5 (1)

Murmidons (Ραχωβίτσας): Βενέτης 6, Γαββάρης 6, Καλόσακας 6 )1), Μαστροκωστόπουλος 20 (3), Νιωτάκης 9 (1), Πετροπουλος 4, Ραχωβίτσας 17 (3), Σιμωνετάτος. Φώσκολος

Τι μας άρεσε: Η καλή δημιουργία και των δύο ομάδων και το εκπληκτικό τους δεύτερο δεκάλεπτο