08/11/2023
Hoopers BC 16 9 14 12 - 51 -
Nea Tripodokratia 16 9 20 14 - 59 -

Τίποτα, μα τίποτα δε σταματά την Nea Tripodokratia!

Παρά την αγωνιστικότητα που επέδειξαν οι Hoopers, η Nea Tripodokratia άντεξε καλύτερα στα σημεία και συνέχισε την ξέφρενη πορεία της στον δεύτερο όμιλο της Evolution, επικρατώντας με 51-59!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στη Ζωφριά, με τον Αμανατίδη (8π) και τον Χαραλαμπίδη (8π) να οδηγούν την Nea Tripodokratia και τους Hoopers αντίστοιχα. O Αντωνίου με τέσσερις πόντους κάτω από τη ρακέτα έδωσε παροδικά προβάδισμα στους πορτοκαλί, αλλά το τριποντάκι του Βενέτη ήταν αρκετό για να φέρει το ματς στα ίσια, 16-16, στο τέλος της περιόδου.

Οι Hoopers μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα τρίποντο του Αντωνίου και ένα δίποντο του Δαλάτση, πήραν προβάδισμα, 23-17, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Δεντάκης από τα 6,75 και Αμανατίδης από κοντά έφεραν το ματς στα ίσια, 25-25, σκορ με το οποίο έκλεισε και το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να δείχνουν ότι καμία δε θα αφήσουν το ματς να ξεφύγει.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι Hoopers ξαναπήραν προβάδισμα πέντε πόντων αυτή τη φορά, 34-29, στην αρχή της τρίτης περιόδου, με τέσσερις πόντους του Χαραλαμπίδη και τρεις του Νινιού. Οι Νέο-Δημοκράτες, παρόλα αυτά, έβγαλαν αντίδραση με τον Βενέτη (6π), τον Πανταζή (7π) και τον Αμανατίδη (4π) και μπήκαν σε θέση οδηγού, 37-42, ένα λεπτό πριν το τελευταίο σφύριγμα της τρίτης περιόδου. Σκορ δεκαλέπτου 39-45!

Ο Νινιός μπήκε αποφασισμένος στο τέταρτο δεκάλεπτο και με δύο δικά του τρίποντα κράτησε του Hoopers κοντά στο σκορ, ωστόσο ο Πανταζής με έξι και ο Αμανατίδης με τέσσερις, έδωσαν προβάδισμα οκτώ πόντων, 49-57, στη Nea Tripodokratia, η οποία κράτησε για ακόμα ένα ματς το αήττητο και έφυγε από τη Ζωφριά με το ροζ φύλλο να γράφει 51-59.

Betsson MVP για την Nea Tripodokratia αναδείχτηκε για ακόμη μια φορά ο Nτίνος Αμανατίδης με 18 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 ασίστ, ενώ από τους Ηοopers ξεχώρισε ο Πρόδρομος Χαραλαμπίδης με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κόψιμο.

Hoopers (Νινιός): Νινιός 11, Λιόκας 6, Αντωνίου 11, Χαραλαμπίδης 19, Γεωργόπουλος, Δαλάτσης 4, Ρέμπελος.

Nea Tripodokratia (Αμανατίδης): Πανταζής 16, Δεντάκης 6, Βασιλάκος 8, Βενέτης 11, Αμανατίδης 18, Κουρούμαλος.

Τι μας άρεσε: Το ενδιαφέρον που είχε το ματς σε σχεδόν όλη την διάρκεια του!