14/03/2022
Flood BC 18 17 9 17 - 61 -
Αμφιδέξιοι 7 13 11 4 - 35 -

Τίποτα , τίποτα δεν τη σταματά !

Στο κλειστό των Μελισσίων  για το πρωτάθλημα της Master League , η Flood πραγματοποίησε μια σπουδαία νίκη  , καθώς οι Αμφιδέξιοι υπέκυψαν στην ανωτερότητα της με σκορ 61-35  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Αλέξανδρο Κουσάση , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε στα ριμπάουντ  , μοίρασε ασίστ , έκλεψε μπάλες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 15 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι  με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα  πήραν το προβάδισμα με εφτά αναπάντητους πόντους , 7-0 , οι παρέα του Γκατζιώρα μείωσε στους τέσσερις ,9-5  , για να έρθει η απάντηση της ομάδας του Ασπιώτη , αφού με ένα επιμέρους 9-2 έκλεισε τη περίοδο στο συν έντεκα , 18-7  . Πρώτος  σκόρερ των νικητών ήταν ο Κουσάσης  με 10 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη ο Στουρνάρας πέτυχε 3 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι πρωτοπόροι του ομίλου μπήκαν στο παρκέ με το πόδι κολλημένο στο γκάζι ,  καθώς πίεσαν σε όλο τον γήπεδο,  κυριάρχησαν στους αιθέρες  , είχαν απαντήσεις σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ και έβαλαν καλάθια με όλους  τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στο τέλος του πρώτο ημιχρόνου να αγγίζει την τιμή των δεκαπέντε πόντων , 35-20  . Ο Γρηγορακάκης πέτυχε 6 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Στουρνάρας  .

Στη τρίτη περίοδο οι ελλιπείς Αμφιδέξιοι ψαλιδισαν τη διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στους έντεκα πόντους , 40-29 , με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν ένα υπέρ του επιμέρους σκορ 4-2 και να κλείνουν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης στο συν δεκατρία , 44-31  . Ο Κουσάσης  πέτυχε 3 πόντους , ενώ 5 είχε ο Γκατζιώρας .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας βρήκε τη Flood να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 61-35   . Πρώτος σκόρερ ο Μιχαήλ Τσάπας  με 5 πόντους , ενώ ο Μάιπας είχε 2 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Κουσάσης  με 15 πόντους , 7 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 2 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Γιώργοσ Τζαβέλλας  είχε 2 πόντους , 10 ριμπάουντ , 1 ασιστ , 3 κλεψίματα  και 2 κοψίματα .

Η Flood είχε  23/46 δίποντα , 3/16 τρίποντα , 6/14 βολές , 52 ριμπάουντ , 11 ασίστ ,  15 κλεψίματα , 4 κοψίματα  και 15 λάθη , ενώ οι Αμφιδέξιοι είχαν 9/32 δίποντα , 5/21 τρίποντα , 2/8 βολές , 32 ριμπάουντ , 4 ασίστ , 10 κλεψίματα , 2 κοψίματα  και 17 λάθη .

Flood (Ασπιώτης):  Αλικανιώτης 2 , Γρηγορακάκης 14 , Ζαφειρόπουλος 6 , Κουσάσης 15 , Τσάπας 8 , Βλάχος 6 , Τσάπας 10 .

Αμφιδέξιοι(Στουρνάρας) : Καραμάνωφ 2 , Μαρκέτος 4 , Τζαβέλλας 2 , Στουρνάρας 11 , Μάιπας , Γκατζιώρας 12   .

Τι μας άρεσε : Η δεύτερο συνεχόμενο ντέρμπι που κέρδισε η Flood !