22/06/2022
Gran Camaria 6 17 16 11 - 50 -
Young Ballers BC 17 14 14 14 - 59 -

Τίποτα , τίποτα δεν τους σταματά!

Στο Basketaki Arena για τη Summer Development 2  League  , οι Young Ballers διατήρησαν το αήττητο  στη διοργάνωση  , καθώς η Gran Camaria  υπέκυψε στην ανωτερότητα της με σκορ 50-59  .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Μιχάλη Στεφανάκο  , καθώς πρωταγωνίστησε  και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησε  στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 6 πόντους και 11 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου  οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα , αλλά και τον Μπάραμπα να πραγματοποιεί εκπληκτικά πράγματα στο παρκε του Basketaki Arena πήραν τα ηνία στο σκορ , 1-15 ,  με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει στο συν έντεκα , 6-17  . Ο Μπάραμπας  πέτυχε 6 πόντους , ενώ 3 είχε ο Κουντούρης .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Ballers με τον Καβαλλάρη να ηγείται των προσπαθειών τους διατήρησαν το προβάδισμα , 13-25 και 19-31 , για να έρθει η απάντηση της παρέας του Βακαλόπουλου , καθώς με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 4-2 έκλεισαν το ημίχρονο στο μείον οχτώ , 23-31 . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Καβαλάρης με 6 πόντους , ενώ ο Γουναρίδης είχε 7 .

Στη τρίτη περίοδο η Camaria με τον Γουναρίδη να κάνει πάρτι έξω από τη γραμμή των 6.75 μείωσαν στους έξι , 34-40 , οι γηπεδούχοι άνοιξαν  την απόσταση από τους αντιπάλους τους στους έντεκα πόντους , 34-45 , με τους γηπεδούχους να αντιδρούν εκ νέου και να κλείνουν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης στους μείον έξι , 39-45 . Ο υπερπαίχτης που ακούει στο όνομα Κρόκος πέτυχε 4 πόντους , ενώ 9 είχε ο Γουναρίδης .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ , 43-49 και 49-55 ,   με τον ήχο  από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη στη διοργάνωση με σκορ 50-59   .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Στεφανάκος με 6 πόντους , 11 ριμπάουντ , 3 ασίστ και 1 κλέψιμο  , ενώ για τους ηττημένους ο Βασίλης Γουναρίδης Κιουρκτσόγλου  είχε 21 πόντους , 1 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 1 κλέψιμο  .

Οι Young Ballers είχαν 23/50 δίποντα , 3/19 τρίποντα  , 4/12 βολές ,  38 ριμπάουντ ,13 ασίστ , 1 κλέψιμο , 5 κοψίματα και 9 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/29 δίποντα , 6/12 τρίποντα , 10/21 βολές ,  27 ριμπάουντ , 7 ασίστ , 5 κλεψίματα  και 20 λάθη .

Gran Camaria(Βακαλόπουλος): Αθανασίου , Βακαλόπουλος 1 , Γουναρίδης 21 , Κουντούρης 18 , Λαγουρός 2 , Παπάζογλου 2 , Τσακανίκας 6  .

Young Ballers(Στεφανάκος) : Ανδρεάδης 4 , Ζορμπάνος 5 , Καβαλλάρης 11 , Κοσμόπουλος 9 , Κρόκος 6 , Μπάραμπας 18 , Παναγής , Στεφανάκος 6 .

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση οικονομίας του Στεφανάκου , το γεγονός ότι ο Κρόκος εν μέσο καύσωνα έκανε προθέρμανση με φούτερ , φόρμα και ζακέτα , αλλά και η έλευση του Σακκελαρίου με πολιτικά στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης   !

Τι δεν μας άρεσε: To γεγονός ότι ο Παπάζογλου ξέχασε το ηχείο , που είχε σαν αποτέλεσμα να κάνει έξαλλο τον Γιώργο Βακαλόπουλο !