24/02/2023
Space Hellas 19 18 11 16 - 64 -
Titans 10 18 8 16 - 52 -

Τίποτα, τίποτα δεν τη σταματά!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό  του Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Master, η Space Hellas διατήρησε το αήττητο στη λίγκα, καθώς επικράτησε των αξιόμαχων Titans με σκορ 64-52. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Παναγιώτης Ντουμάνης  με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Λευτέρης Πόγκας είχε 7 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα ανήκαν στους ‘’οράνιε’’, καθώς με όπλο την άμυνα τους έκλεισε τη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 19-10. Ο Ντουμάνης παρουσίασε ένα σημαντικό μέρος του επιθετικού ταλέντου που τον χαρακτηρίζει ως παίκτη, πετυχαίνοντας 9 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Βεργόγιαννης με 8. Στην αντίπερα όχθη, ο Μούρτος αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ των Titans.

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ του Athens Sports Hall με σκοπό να κρατήσουν το προβάδισμα έναντι των αντιπάλων, αφού οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 37-28. Ο Ντουμάνης συνέχισε να πυροβολεί από παντού, ο Ελευθερίου σκέπασε τα καλάθια και Βεργόγιαννης τους συμπλήρωσε με το πλέον ιδανικό τρόπο. Οι Καρατσόλης(6π) και Γιάννης Ηλιαδάκης(5π) αποτέλεσαν τα σημαντικότερα κομμάτια του επιθετικού παζλ των Titans, πετυχαίνοντας τους έντεκα από τους συνολικά δεκαοκτώ πόντους στο διάστημα αυτό.

Στη τρίτη περίοδο η Space ανέβασε ακόμη περισσότερο την ένταση της στο παιχνίδι της,  έπαιξε εξαιρετική άμυνα, κυριάρχησε στα ριμπάουντ και με τους Ηλιόπουλο και Βεργόγιαννη να ηγούνται των προσπαθειών της έκλεισε τη προτελευταία στροφή με διψήφια διαφορά πόντων και σκορ 48-36. Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων, καθώς περιορίστηκαν στους 8 πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι  κράτησαν ο προβάδισμα καθόλα τη διάρκεια του, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 64-52.

H Space Hellas είχε 23/56 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 9/15 βολές, 48 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/51 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 9/15 βολές, 40 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 8 λάθη .

Space Hellas(Σιαρές): Βεργόγιαννης 24, Ανδρικόπουλος, Μαμαλάκης, Σιαρές 3, Ελευθερίου 10, Ντουμάνης 20, Ηλιόπουλος 7, Λυμπεράκος.

Titans(Ηλιαδάκης): Ιωάννης Ηλιαδάκης 14, Μούρτος 9, Καρατσόλης 10, Πόγκας 7, Μπαμπάτσικος 5, Ευάγγελος Ηλιαδάκης 4, Τρούλης 3.

Τι μας άρεσε : Η παρουσία των Ντουμάνη, Ελευθερίου και Βεργόγιαννη!