16/03/2024
Titans 17 15 21 17 - 70 -
Phoenix Bums 21 19 18 19 - 77 -

Τήρησαν την παράδοση οι Bums!

Τη δεύτερη θέση του τέταρτου ομίλου της Master League κλείδωσαν οι Phoenix Bums, καθώς για την 21η αγωνιστική κέρδισαν τους Titans με 70-77 στο Athens Sports Hall, με την παρέα του Γιάννη Ηλιαδάκη να καίγεται τη τελευταία αγωνιστική απέναντι στους Aladalon!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τους Phoenix Bums να προηγούνται με 17-21, χάρη σε 9 πόντους του Χαριτόπουλου, 6 του Μοσκόφογλου και 6 του Αθανασιάδη. Ο Φωτόπουλος με 6 πόντους, ο Πόγκας με 5 και ο Καρατσόλης με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι Χαριτόπουλος και Μοσκόφογλου έκαναν όργια στο παρκέ και με 9 πόντους έκαστος, έβαλαν τους οράνιε στο +13, 19-32, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 32-40. Ο Καρατσόλης με 8 πόντους ήταν αυτός που κράτησε τους Titans κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο, ενώ το δεύτερο τριποντάκι του έβαλε ο Πόγκας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Τιτάνες" έκαναν την αντεπίθεσή τους και με 8 πόντους του Αντωνουσάκη, 7 του Φωτόπουλου και τρίποντο του Γιάννη Ηλιαδάκη, προσπέρασαν με 49-46, 4:00 για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Στο υπόλοιπο του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα και με τους Αθανασιάδη, Χαριτόπουλο και Μοσκόφογλου να έχουν από 4 πόντους ο καθένας, πήραν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 53-58!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Κοβάτσου άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με 10 πόντους του Αθανασιάδη και 6 του Χαριτόπουλου, έφτασε δύσκολα στη νίκη με 70-77. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Αντωνουσάκης, Φωτόπουλος και Καρατσόλης.

Πολυτιμότερος των Titans ο Φωτόπουλος με 19 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 7/21 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, είχε 2 τάπες και έκανε 1 λαθάκι. Betsson MVP για τους Phoenix Bums ο Χαριτόπουλος με 28 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 10/17 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Titans (Ηλιαδάκης Γ.): Ηλιαδάκης Β., Ηλιαδάκης Γ. 5 (1), Αντωνουσάκης 15, Βασιλάκης, Καρατσόλης 19, Μπαμπάτσικος, Πόγκας 12 (2), Φωτόπουλος 19 (1)

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Αθανασιάδης 20 (3), Γαδ 2, Κοβάτσος 4, Μοσκόφογλου 19, Μπαλτζόγλου 4, Χαριτόπουλος 28 (2)

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη!