02/06/2023
Gran Camaria 17 16 14 12 - 59 -
Μπαμπαμπούλς 12 11 6 15 - 44 -

Της αμύνης τα Camaria!

Την δεύτερη θέση του δευτέρου ομίλου της Summer Development League κατέλαβαν τα Gran Camaria, καθώς για την έκτη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Μπαμπαμπούλς με 59-44 στο Basketaki Arena!

Σαφώς ανώτερα ήταν τα Gran Camaria στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 8 πόντους του Βασίλη Ζαλακώστα, 4 του Κουντούρη και 3 του Γιώργου Ζαλακώστα, προηγήθηκαν με 8-0 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 17-12. Ο Βλαχάκης με δύο τρίποντα ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 πόντους είχαν οι Γιάννης Μπαμπαλής, Κοκκινίδης και Λόκου.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Σγουρίδη, 5 του Τσακανίκα και τριποντάκι του Βασίλη Ζαλακώστα, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +12, 33-21. Το σκορ του πρώτου μέρους, 33-23, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Μπαμπαμπούλς ο Λεζάι, ενώ νωρίτερα από 3 πόντους είχαν οι Γιάννης Μπαμπαλής και Κοκκινίδης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Αθανασίου έσφιξε ακόμη περισσότερο την άμυνα και με 6 διαφορετικούς παίχτες να βρίσκουν στόχο, κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, αφού η διαφορά έφτασε τους 18, 47-29. Δεν μπόρεσε η παρέα του Τάσου Μπαμπαλή να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους που πέτυχε ο Βλαχάκης. Σκορ τρίτης περιόδου 47-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τα Gran Camaria να επικρατούν με 59-44, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Σγουρίδη, Κουντούρη και Περγούλη, παρά τα σημάδια χαλάρωσης που εμφάνισαν στο φινάλε! Για τους Μπαμπαμπούλς στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Λεζάι, Γιάννης Μπαμπαλής και Τάσος Μπαμπαλής.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/6 βολές, 27/56 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/23 βολές, 10/35 δίποντα και 4/27 τρίποντα. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp για τα Gran Camaria ο Σγουρίδης με 18 πόντους (double-double), έχοντας 9/15 δίποντα, ενώ μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των Μπαμπαμπούλς ο Βλαχάκης με 11 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/4 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Gran Camaria (Αθανασίου): Αθανασόπουλος 2, Ζαλακώστας Β. 11 (1), Ζαλακώστας Γ. 5, Κουλούρης, Κουντούρης 10, Παπάζογλου 2, Περγούλης 4, Σγουρίδης 18, Τσακανίκας 5, Χρυσίνας 2

Μπαμπαμπούλς (Μπάμπαλης Τ.): Βλαχάκης 11 (2), Κοκκινίδης 5, Λεζάι 8 (2), Λόκου 2, Μπαμπαλής Γ. 13, Μπαμπαλής Τ. 4, Μπενάκης 1, Νεντής

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των νικητών για τρία δεκάλεπτα!

Τι δεν μας άρεσε: Οι αρκετοί τραυματισμοί της συνάντησης!