09/10/2022
Buzzer Eaters 19 7 23 21 - 70 -
Hurricanes 14 18 11 17 - 60 -

Της ανατροπής και στο τέλος Eaters!

Με την πρώτη τους νίκη αποχαιρέτησαν το Basketaki Cup οι Buzzer Eaters, καθώς για την τρίτη αγωνιστική του δέκατου ομίλου κέρδισαν δύσκολα τους Hurricanes με 70-60 στο κλειστό του Κολωνού!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Buzzer Eaters στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Ρίζου, 4 του Ζαννιά, 4 του Κώτση και τρίποντο του Παυλόπουλου, προηγήθηκαν με 14-5 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 19-14. Ο Ιωαννίδης με 7 πόντους και ο Περσίτσας με δύο τρίποντα τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Hurricanes έσφιξαν την άμυνά τους και με νέους 9 πόντους του Ιωαννίδη και βοήθειες των Λατίφη, Περσίτσα και Γκυρτή, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 26-32! Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο, με τους Ζαννιά, Ρίζο και Κώτση να βρίσκουν στόχο.

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 13 πόντους του Ρίζου, 5 του Καύκα και τρίποντο του Ζαννιά, η ομάδα του Μπάλτα προσπέρασε με 49-43! Ο Ιωαννίδης με 7 πόντους και ο Γκυρτής με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση του συγκροτήματος του Κοσσυβάκη. Σκορ τρίτης περιόδου 49-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Buzzer Eaters διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Ρίζο, Ζαννιά και Δρούγκα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 70-60. Για τους "Τυφώνες" στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Ιωαννίδης, Βλάχος και Γκυρτής.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 9/23 βολές, 17/41 δίποντα και 9/29 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/20 βολές, 17/52 δίποντα και 6/16 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Betsson mvp των Buzzer Eaters ο Ρίζος με 30 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 8/10 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Hurricanes ο Ιωαννίδης με 31 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 12/22 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Buzzer Eaters (Μπάλτας): Γιάννος 2, Δρούγκας 2, Ζαννιάς 20 (4), Καύκας 6, Κώτσης 7, Λιγνός, Παυλόπουλος 3 (1), Ρίζος 30 (4)

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Βασιλειάδης, Βλάχος 8 (2), Γκυρτής 9, Ιωαννίδης 31 (1), Κασσελάκης, Λατίφης 3 (1), Μακρής, Περσίτσας 8 (2), Ρούσσος, Σακελλαρίου 1, Ταμιωλάκης

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα!