27/09/2021
Titans 12 17 24 18 - 71 -
Termites 9 20 7 13 - 49 -

Τιτάνες στο δεύτερο ημίχρονο!

Όλα έδειχναν πως θα έχουμε ντέρμπι μέχρι το τέλος για ένα ημίχρονο στο κλειστό του Σεφ, αλλά οι Titans με καταπληκτικό δεύτερο μέρος επικράτησαν πολύ εύκολα με 71-49 απέναντι στους Τερμίτες!
Ισορροπημένο σχετικά το πρώτο δεκάλεπτο με τους Τιτάνες να είναι ελαφρώς καλύτεροι με τον Κοζομπόλη να βάζει 8 πόντους. Οι Τερμίτες με δύο τρίποντα του Σπανού και καλάθι του Χριστόπουλου μείωναν σε 12 – 9.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Τερμίτες ήταν ελαφρώς καλύτεροι και προηγήθηκαν με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Καρκατσέλη(10), Σπανό(5) και Μπιμπούδη, ενώ οι Τερμίτες με τον Κοζομπόλη να κάνει πάρτυ μεσα στην ρακέτα με 6 πόντους και τους Μούρτο(4) και Καρατσόλη να βοηθούν ισοφάρισαν σε 29-29.
Εκρηκτικό το ξεκίνημα των Titans στην τρίτη περίοδο , καθώς με σερί 0-12 με Τριανταφύλλου και Μούρτο να πετυχαίνουν από 4 πόντους, ξέφυγαν 29-39. Οι Τερμίτες προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Σπανό να βάζει 7, όμως η ασταμάτητη ομάδα του Ηλιαδάκη τα έβαζε από παντού! Μούρτος και Καρατσόλης ανέλαβαν δράση με 6 πόντους έκαστος με το σκορ να πηγαίνει στο 53-36.
Οι Τερμίτες ξεκίνησαν με τρίποντα από Σπανό και Καρκατσέλη το τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά οι Titans δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης. Με τον Κοζομπόλη να ανεβάζει και πάλι στροφές με 6 πόντους και τους Χατζηγιάννη, Αλεφραγκή και Σαλονικίδη από κοντά εκτόξευσαν την διαφορά στους 24(66-42). Με πέντε λεπτά να απομένουν για την λήξη του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στην ροή του. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Χριστόπουλο να βάζει 5 πόντους και τον Καρκατσέλη ένα καλάθι, ενώ οι Τιτάνες με 4 πόντους του Τριανταφύλλου και βολή του Σαλονικίδη ολοκλήρωσαν την νίκη τους με σκορ 71-49.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Κοζομπόλης με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φοίβος Σπανός με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ.
Οι Titans είχαν 33 / 55 δίποντα, 3 / 13 τρίποντα, 3 / 12 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.
Οι Termites είχαν 17 / 32 δίποντα, 9/34 τρίποντα, 6 / 8 βολές, κατέβασαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.
Titans(Ηλιαδάκης): Αλεφραγκής 3, Βασιλάκης 3, Καρατσόλης 11 (6ρ.), Κοζομπόλης 20(8ρ.), Μούρτος 12 (5ας.), Μπαμπάτσικος 2, Σαλονικίδης 3 (7ρ.), Τριανταφύλλου 10, Χατζηγιάννης 9.
Τερμίτες(Καρκατσέλης): Αποστολόπουλος 8 ριμπάουντ, Καρκατσέλης 16 (3ας.), Μπιμπούδης 3, Σπανός 21(7ρ.), Φιλιππαίος 2, Χατζητσομπάνης, Χριστόπουλος 7(7ρ.).
Τι μας άρεσε: Το δευτερο ημίχρονο των Titans!