08/06/2024
Titans 12 21 15 16 - 64 -
Buzzer Eaters 19 16 7 8 - 50 -

"Τιτάνιο" δεύτερο ημίχρονο!

Εξαιρετική ήταν η παρουσία της πεντάδας των Buzzer Eaters στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού με πρωταγωνιστές τους Ζαννιά και Ρίζο το σκορ έγινε 12-19. Οι "Τιτάνες" ανέβασαν στροφές στα τελευταία λεπτά, πήραν σκορ από τους Φωτόπουλο και Γ. Ηλιαδάκη, όμως έπρεπε να βελτιώσουν αισθητά την άμυνά τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με πρωταγωνιστές τους Φωτόπουλο, Πόγκα και Τρούσα έκαναν την ανατροπή και πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Οι ψυχωμένοι φιλοξενούμενοι ωστόσο έδωσαν τις δικές τους απαντήσεις με τους Ρίζο και Βουνισέα και πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ στο φινάλε του ημιχρόνου (33-35).

Στην επανάληψη οι Titans "έσφιξαν" την άμυνά τους, εκμεταλλεύτηκαν την εκτελεστική δεινότητα του Γ. Ηλιαδάκη και πήραν προσβάσιμα έξι πόντων (48-42). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αρκετά λάθη, παρουσίασαν σημάδια κόπωσης και βρέθηκαν σε δύσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Με την ψυχολογία στα ύψη και τους Φωτόπουλο και Τρούσα σε τρομερή κατάσταση, οι γηπεδούχοι όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το διεύρυναν κιόλας, φτάνοντας με εμφατικό τρόπο στη νίκη με. Οι Buzzer Eaters, "κόλλησαν" στην επίθεση, σημείωσαν μόλις 15 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισαν δίκαια την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Φωτόπουλος με double double και 22 πόντους (9/16 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ρίζος με 26 πόντους.

Titans (Νικολάου): Βασιλάκης, Β. Ηλιαδάκης, Γ. Ηλιαδάκης 13 (3), Κασσός 5, Πόγκας 12, Τριανταφύλλου, Τρούσας 12 (4), Φωτόπουλος 22 (1)

Buzzer Eaters (Μπάλτας): Βουνισέας 11, Δεδεμάδης 1, Ζαννιάς 8 (2), Λιγνός 4, Ρίζος 26 (3)