02/04/2023
Hood BC 27 11 14 16 23 91 -
Black Mamba 22 17 16 13 20 88 -

Το 1-0 στην υπερπαιχνιδάρα με τους Black Mamba, έκανε η Hood!

Τα playoffs ξεκίνησαν και ο ενθουσιασμός ήταν μεγάλος έτσι και αλλιώς. Κανείς όμως δεν περίμενε αυτό στο οποίο γίναμε μάρτυρες το βράδυ της Κυριακής στο Athens Sports Hall. Hood BC και Black Mamba μας χάρισαν ένα ματς που θα θυμόμαστε για καιρό, αφού ο νικητής κρίθηκε στη δεύτερη παράταση μετά από έναν αγώνα που τα είχε όλα. Διακυμάνσεις στο προβάδισμα, μεγάλα σερί, μεγάλα σουτ, μεγάλες άμυνες. Στο τέλος κερδισμένοι βγήκαν οι Hood BC, αλλά μόνο συγχαρητήρια αξίζουν και στους Black Mamba που θα μπορούσαν κάλλιστα να έχουν φύγει εκείνοι νικητές.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Hood BC στα έξι πρώτα λεπτά ήταν καταιγιστικοί, στη μεριά που επιτίθονταν «έβρεχε» τρίποντα με το Σαρρή να έχει πάρει «φωτιά» και ο Παντελής Μπασδάνης αναγκάστηκε να καλέσει τάιμ άουτ με την ομάδα του να βρίσκεται πίσω με 23-8. Από εκείνο το σημείο οι Black Mamba ανέκαμψαν και μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά κυρίως χάρη στον εκπληκτικό Μονέο αλλά και τα σουτ του Μπολοτάκη, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 27-22 κατά τους.

Η δεύτερη περίοδος ήταν μια άλλη ιστορία με τους Black Mamba να έχουν πάρει το μομέντουμ. Δέδες, Μπολοτάκης και Φώτογλου έκαναν μεγάλη ζημιά στους Hood BC, οι οποίοι φαινόταν να έχουν χάσει εντελώς το ρυθμό τους. Το ημίχρονο έληξε με 38-39 υπέρ των Black Mamba σε μια εξέλιξη που κανείς δε μπορούσε να φανταστεί μετά το εκρηκτικό ξεκίνημα των Hood.

Στην τρίτη περίοδο οι ομάδες μπήκαν πιο προσεκτικά και κυριάρχησαν οι άμυνες. Οι Hood BC πέρασαν μπροστά στο σκορ αλλά οι Black Mamba γρήγορα επέστρεψαν και ξαναπήραν το προβάδισμα. Στο τέλος του δεκαλέπτου οι Black Mamba είχαν κερδίσει στο επιμέρους σκορ και σε αυτή την περίοδο τους Hood BC και προηγούνταν με 52-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες να μην αφήσουν τον αντίπαλο να κάνει το παιχνίδι του. Τρομερές άμυνες, τρομερή ένταση, αλλά σε κάποιο σημείο οι Black Mamba με συγκλονιστικό Μονέο έδειξαν ότι πάνε να γείρουν την πλάστιγγα προς το μέρος τους φεύγοντας μπροστά με 6 πόντους. Εκεί οι Hood απάντησαν γρήγορα και έφεραν ξανά το ματς στον πόντο. Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο το σκορ ήταν 65-65 και σε αυτό το σημείο ο Χανιώτης έβαλε ένα τρομερό τρίποντο για να δώσει προβάδισμα στους Hood. Οι Black Mamba μείωσαν σε 68-66 με μια βολή του Δέδε και οι Hood δεν κατάφεραν να σκοράρουν άλλο καλάθι. Ο Καριώτης έβαλε ένα παλικαρίσιο lay-up και ισοφάρισε σε 68-68 αφήνοντας 10 δευτερόλεπτα στους Hood για να πάρουν το ματς. Το τελευταίο σουτ το πήρε ο Milicevic ο οποίος αστόχησε και ο Λαύκας στο τελευταίο δευτερόλεπτο πρόλαβε να κάνει το follow εξ επαφής, αλλά αστόχησε και εκείνος οδηγώντας το ματς στην παράταση.

Μεγάλα καλάθια είδαμε και στην πρώτη παράταση με τις δύο ομάδες πραγματικά να αρνούνται να χάσουν. Hood BC και Black Mamba πηγαίνανε χέρι-χέρι στο έξτρα πεντάλεπτο στο τέλος του οποίου οι Black Mamba είχαν την τελευταία επίθεση, οι Hood BC έκλεψαν τη μπάλα, ο Σιφναίος αστόχησε σε δύσκολο lay-up στον αιφνιδιασμό και οι Black Mamba είχαν και πάλι λίγα δευτερόλεπτα για το τελευταίο σουτ. Ο Μονέος βρήκε καλό σουτ για τρεις πόντους αλλά αστόχησε στην εκπνοή και το παιχνίδι πήγε σε δεύτερη παράταση!

Αν κάποιος νόμιζε ότι τουλάχιστον στη δεύτερη παράταση κάποια ομάδα θα ξέφευγε στο σκορ ήταν γελασμένος. Και πάλι οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο σε ένα διάστημα που οι βολές έπαιξαν καθοριστικό ρόλο. Οι Black Mamba ήταν πιο εύστοχοι και βρέθηκαν να προηγούνται με 3 πόντους. Κάπου εκεί συνέβη κάτι που άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα αφού ο Δέδες αποβλήθηκε με 5 φάουλ και οι Black Mamba έμειναν με 4 παίκτες στο γήπεδο λίγο πριν το τέλος. Οι Hood έβαλαν βολές, ο Χανιώτης έβαλε ένα πολύ σημαντικό καλάθι βάζοντας μπροστά τους Hood με 89-88 και μετά την άστοχη επίθεση των Black Mamba ο Πετράκος κέρδισε βολές αλλά έβαλε μόνο τη μία. Με το σκορ στο 90-88 οι Black Mamba πήραν τάιμ άουτ για το τελευταίο σουτ. Παρότι είχαν αριθμητικό μειονέκτημα, ο Μαρίτσας βρήκε καλό σουτ για τρεις και για τη νίκη, αλλά αστόχησε και οι Hood πήραν το ριμπάουντ με το Χανιώτη να βάζει και μια βολή για το τελικό 91-88.

Bettson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Χανιώτης με 26 πόντους, 10 ριμπάουντ και πολύ σημαντικά καλάθια σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Οι Hood BC είχαν 20/54 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 18/33 βολές, 55 ριμπάουντ και 15 ασίστ για 14 λάθη. Οι Black Mamba είχαν 20/56 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 18/22 βολές, 54 ριμπάουντ και 13 ασίστ για 12 λάθη.

Hood BC (Πατσάκας): Milicevic 1, Λαύκας 2 (12 ριμπ.), Μένος 1, Μασουράκης 8, Πετράκος 12, Σαρρής 24 (5), Σιφναίος 16, Στεφόπουλος 1, Χανιώτης 26 (6)

Black Mamba (Μπασδάνης): Δέδες 25 (19 ριμπ.), Καριώτης 2 (13 ριμπ.), Μαρίτσας, Μονέος 28 (7), Μπολοτάκης 13 (1), Ρεπάνης 12, Φώτογλου 8

Τι μας άρεσε: ΤΙ ΜΑΤΣΑΡΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ!!! Το πιο πλήρες Game 1 των Playoffs!