03/11/2022
Pressof BC 2 18 11 15 - 46 -
Gran Μανάρια 17 16 6 15 - 54 -

Το 2/2 για τα Gran ΜΑΝΑΡΙΑ!

Το βράδυ της Πέμπτης 3 Νοέμβρη στο κλειστο του "Γεώργιος Στεφανόπουλος", η Pressof υποδέχτηκε τα Gran MANAΡΙΑ για λογαριασμό της 2ης αγωνιστικής της Evolution League.  Παιχνίδι με χαμηλό σκορ και νεκρά διαστήματα και για τις δύο ομάδες ήταν η αναμέτρηση, με τα Gran ΜΑΝΑΡΙΑ να επωφελούνται της διαφοράς ασφαλείας που πήραν στο πρώτο δεκάλεπτο και να φτάνουν τελικά στην νίκη με 46-54.

Η έναρξη βρήκε τα Gran ΜΑΝΑΡΙΑ να πατάνε καλύτερα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Παπαχριστοδούλου έκανε  κυριολεκτικά πάρτυ, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού πετυχαίνοντας τους 9 από τους 17 πόντους του δεκαλέπτου. Στο σκοράρισμα τον ακολουθούσαν οι Τσίγκος(5) και Καμπόλης(2) δίνοντας αέρα 15 πόντων από πολύ νωρίς. Στο απέναντι στρατόπεδο υπήρχε επιθετική σιγή με τον Καραντζιά να πετυχαίνει το μοναδικό καλάθι για την ομάδα του. Η πρώτη ανάπαυλα έκλεισε στο 2-17 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Στην δεύτερη περίοδο είδαμε σταθερότητα από τα ΜΑΝΑΡΙΑ και καλύτερη επιθετική συγκομιδή από την Pressof. Για τους γηπεδούχους οι Φλέγκας και Νίνος ξεκίνησαν να βρίσκουν διεξόδους μέσα στην ρακέτα, πετυχαίνοντας απο 4 πόντους ο καθένας. Παράλληλα ο Μιχάλης Νομικός άρχισε να βρίσκει το χέρι του σκοράροντας 6 πόντους από την περιφέρεια. Στην αντίπερα όχθη ο Τσίγκος ήταν μπροστάρης στο σκοράρισμα για την ομάδα του με 6 πόντους, με τους Νερούτσο- Σκιαδόπουλο- Παπαχριστοδούλου να διατηρούν την διαφορά σε διψήφιο. Το ημίχρονο έκλεισε βρίσκοντας  τα ΜΑΝΑΡΙΑ στο +13 (20-33).

Η τρίτη στροφή δεν έμοιαζε σε τίποτα με το πρώτο μισό.  Η Pressof μετά την διακοπή εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμένη παίζοντας εξαιρετική άμυνα, με αποτέλεσμα να μην δεχτεί καλάθι για 8 ολόκληρα αγωνιστικά λεπτά. Μοναδική πληγή σε αυτό το σημείο για τους "Μοβ" ήταν η γραμμή της φιλανθρωπίας, από την οποία πετούσαν στο καλάθι των αχρήστων σχεδόν όλες τις βολές. Ο Νομικός συνέχισε να πυροβολεί απο τα 6.75 και η διαφορά τελικά εξανεμίστηκε. Δύο λεπτά πριν την λήξη η Pressof έδειχνε να έχει το momentoum, μέχρι την στιγμή που Παπαευσταθίου και Σκιαδόπουλος βγήκαν μπροστά, έβαλαν από ένα τρίποντο ο καθένας και έφεραν ξανά την ομάδα τους σε θέση ισχύος. Σκορ δεκαλέπτου 31-39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η υπόθεση νίκης ήταν ανοιχτή και για τις δύο ομάδες. Η Pressof άνοιγε διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι, υποχρεώνοντας παράλληλα τα ΜΑΝΑΡΙΑ σε φάουλ, συμπληρώνοντας τα ομαδικά από πολύ νωρίς.  Ωστόσο οι βολές συνέχισαν να χαντακώνουν το συγκρότημα του Μπαλάσκα με αποτέλεσμα να μην μπορούν να ρίξουν την διαφορά κάτω από τους 5. Το ματς έδειχνε αμφίρροπο σε όλη την διάρκεια του δεκαλέπτου μέχρι να εμφανιστεί ο από μηχανής Θεός Σκιαδόπουλος. Με δύο δικά του σερί τρίποντα τα ΜΑΝΑΡΙΑ εκτοξεύτηκαν στο +11, με το τελευταίο λεπτό τελικά να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Pressof συνέχισε να πιέζει, με σκοπό να ρίξει την διαφορά εν όψει του δεύτερου γύρου. Τελικά τα ΜΑΝΑΡΙΑ έφτασαν στο ροζ φύλο με τελικό 46-54.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Τάσος Παπαχριστοδούλου με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για την Pressof ξεχώρισε ο Νομικός με 18 πόντους 2 ριμπάουντ 1 ασιστ και ένα κλέψιμο.

Στα συνολικά στατιστικά της αναμέτρησης η Pressof είχε 9/37 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 7/21 βολές, 34 ριμπάουντ 6 ασίστ, 9 κλεψίματα και 10 λάθη, ενώ τα Gran MANAΡΙΑ είχαν 11/34 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 5/8 βολές, 42 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 2 κλεψίματα και 14 λάθη

Pressof(Μπαλάσκας): Αντωνουσάκης, Καραντζιάς 5, Κρασσάς, Μπαλάσκας, Νίνος 6, Νομικός 18(6), Παπαθανασίου, Παραράς 5, Τσορτός 6, Φλέγκας 6.

Gran ΜΑΝΑΡΙΑ(Μπρέμπος) : Καμπόλης 2, Καραμπούλιας, Κατσαρός, Λιάκος 3, Νερούτσος 8, Παπαευσταθίου 3, Παπαχριστοδούλου 14(3), Σκιαδόπουλος 12(4), Σκληρος 1, Τσίγκος 11.

Τι μας άρεσε: Η συνέπεια των Gran.

Τι δεν μας άρεσε: Οι πολλές χαμένες βολές της Pressof.