12/05/2024
Space Hellas 14 13 16 10 - 53 -
Gran Μανάρια 17 25 22 8 - 72 -

Το 4/4 τα ΜΑΝΑΡΙΑ!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς και για τις δύο ομάδες. Με έμφαση στην επίθεση τα καμάρια βρήκαν τον τρόπο να διασπάσουν την αντίπαλοι άμυνα. Πρωταγωνιστές στην επίθεση ήταν οι Καραμάνος, Τσίγκος και Γαβαθάς. Από την αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής. Βεργογιάννης, Παλιοκώστας και Αραπογλου έκαναν την δουλειά στην επίθεση, με το σκορ να είναι στο 14-17

Στη δεύτερη περίοδο όλα άλλαξαν. Τα Manaria με εξαιρετική επιθετική λειτουργία έκαναν ότι ήθελαν στο αντίπαλο καλάθι. Καμπόλης, Καραμάνος, Τσίγκος και Σκληρός έβαζαν πόντους από κάθε σημείο του γηπέδου. Με αυτόν τον τρόπο έχτισαν μια ισχυρή διαφορά μεταξύ τους. Έν αντιθέσει με τους Space Hellas, οι οποίοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο σκορ πριν την είσοδο τους προς τα αποδυτήρια. Αυτοί που σκόραραν ήταν οι Βεργογιάννης και Καραχάλιος. Το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου ήταν 27-42.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι άρχισαν δυναμικά. Έτρεξαν ένα σερί 6-0. Τα Manaria αντέδρασαν και επανέφεραν την διαφορά που έκλεισαν στο πρώτο ημίχρονο. Παπαευσταθίου, Αλεξανδρίδης και Καραμάνος γέμισαν κ' άλλο το σακούλι των πόντων της ομάδας τους. Από την αντίπαλη πλευρά αυτοί που μείωσαν για τους Space Hellas ήταν οι Καραφώτης και Παλιοκώστας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έριξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά που είχαν χτίσει στα προηγούμενα δεκάλεπτα, ενώ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μικρύνουν την διαφορά μεταξύ τους. Βεργογιάννης, Παλιοκώστας και Καραχάλιος. Ο φωτεινός πίνακας στο τέλος έγραψε το τελικό 53-72.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Τάσος Καραμάνος με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Βεργογιάννης με 17 πόντους  και 5 ριμπάουντ.

Space Hellas (Αραπογλου): Αραπογλου 5, Βεργογιάννης 17, Καλογεράκος 1, Καραφώτης 4, Καραχάλιος 7, Κασνέσης 3, Μαρμαράς 2, Παλιοκώστας 8,  Σακογιάννης 2

Gran Manaria ( Καμπόλης): Αλεξανδρίδης 8, Γαβαθάς 3, Ηλίας 4, Καμπόλης 6, Καραμάνος 13, Λιάκος 3, Πέππας 3, Παπαευσταθίου 5, Σκληρός 7, Τσίγκος Αντώνης 3, Τσίγκος Ισίδωρος 17.

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο αλλά και αποτελεσματικό μπάσκετ από τα Gran Manaria!