04/11/2023
Boom Shakalaka 14 13 11 10 - 48 -
Κλειώ 14 7 11 12 - 44 -

Το 5ο «ροζ» δια χειρός Μαρκουλή!

Σάββατο απόγευμα στην αρένα του Seven για το πρωτάθλημα της Development2 League, η Boom Shakalaka μετά από ένα παιχνίδι στο οποίο κυριάρχησαν οι σκληρές μονομαχίες και τα πολλά νεύρα, κατάφερε όντας καλύτερη στις τελευταίες κρίσιμες στιγμές στο αγώνα να νικήσει τη Κλειώ με σκορ 48-44!

Το ξεκίνημα είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπι, καθώς το δεκάλεπτο έκλεισε με το ισόπαλο επιμέρους 14-14. Ο Μπούρμπουλας ήταν εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα, πληγώνοντας τον αντίπαλο με 8 πόντους, ενώ οι Αμπατζής Πολυχρονόπουλος και Καΐτσας αποτέλεσαν τους πρώτους σκόρερ των φιλοξενούμενων με 4 πόντους έκαστος.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή τους, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, περιόρισαν των αντιπάλων τους εφτά πόντους και με τον Μαρκουλή να αναλαμβάνει δράση και να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος, κατάφεραν να οδηγηθούν στα αποδυτήρια έχοντας διάφορα έξι πόντων με σκορ 27–21. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η Κλειώ παρουσίασε έλλειμμα επιθετικών λύσεων και είχε ως καλύτερους της παίκτες τους Αμπατζή και Πολυχρονόπουλο.

Στη προτελευταία στροφή επαναλήφθηκε η ιστορία του πρώτου δεκαλέπτου, καθώς κυριάρχησαν οι σκληρές μονομαχίες, οι δυνατές άμυνες, το χαμηλό και συνάμα κλειστό σκορ, με το ισόπαλο επιμέρους 11-11 να έρχεται ως φυσικό επακόλουθο των πεπραγμένων των δύο ομάδων πάνω στο παρκέ της αρένα σου Seven. Ο Αλιμπέρτης τελείωσε τη περίοδο με 4 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Πολυχρονόπουλος από την πλευρά των φιλοξενούμενων. Το δεκάλεπτο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 38–32.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η Boom άντεξε την πίεση που της άσκησε ο αντίπαλος της, κράτησε το προβάδισμα καθόλου τη διάρκεια και κατάφερε να φτάσει πανάξια στη νίκη για το πρωτάθλημα της Development2 League με σκορ 48-44.

Betsson MVP ο Αλέξανδρος Μαρκούλης με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλεψίμο και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Χρήστος Πολυχρονόπουλος 12 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 12/40 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 12/17 βολές, 38 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 11 κλέψιμο, 3 κοψίματα και 15 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/52 δίποντα, 1/11 τρίποντα, 7/16 βολές, 46 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 8 κλέψιμο, 2 κοψίματα και 20 λάθη .

Boom Shakakaka(Μπούρμπουλας): Μπούρμπουλας 18, Μαρκουλής 11, Λάσκος 2, Σαραντόπουλος, Φλόκας 2, Κοττέας 2, Αγγελάκης, Αλεφαντινός 2, Αλιμπέρτης 9, Χατζηθεοδώρου 2.

Κλείω(Στεφανάκος): Καραμπέτσος 5, Αμπατζής 8, Πασχάλης, Πολυχρονόπουλος 12 Σφήκας 7, Τσιώλος 4, Καΐτσας 8.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Μαρκουλή, Όποιος τελειώσει την αναμέτρηση με double-double(11 πόντοι-11 ριμπάουντ), αλλά και αυτή του Πολυχρονόπουλου!