05/10/2024
Aballiers 11 14 26 13 - 64 -
Peristeri Wardogs 26 17 21 12 - 76 -

Το αήττητο καλά κρατεί για τους Peristeri Wardogs!

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το δυναμικό ξεκίνημά τους και στη συνέχεια δεν δυσκολεύτηκαν να διαχειριστούν το προβάδισμά τους, με αποτέλεσμα να πανηγυρίσουν τη 3η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια (3-0). Οι Aballiers βελτιώθηκαν στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρουν κάτι παραπάνω από το ματς και έτσι για μία ακόμα αγωνιστική παρέμειναν χωρίς νίκη (0-3).

Πιο αναλυτικά, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με… άγριες διαθέσεις στο ματς και με τους Καρακατσάνη, Δεμέναγα, Μαρτζέλη και Νικολαρόπουλο να σκοράρουν το ένα τρίποντο μετά το άλλο έφεραν τη διαφορά από νωρίς σε διψήφιο για το 5-17. Ο Καρακατσάνης έδωσε συνέχεια στο «χορό» των τριπόντων, με τους Wardogs να σταματάνε στα 6 τρίποντα στα πρώτα δέκα λεπτά. Οι Aballiers προσπάθησαν να βελτιώσουν την εικόνα τους, ωστόσο ο Καρλής έδωσε επίσης λύσεις κοντά στο καλάθι και έτσι η πρώτη περίοδος τελείωσε στο 11-26.

Οι Wardogs βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο με τον Μαρτζέλη και ξέφυγαν στο +17(13-30). Ο Κρητικός από την άλλη πλευρά προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, ωστόσο ο Μαρτζέλης συνέχισε να βρίσκει λύσεις στο σκοράρισμα, ενώ και ο Καρλής ήταν αποτελεσματικός και κάπως έτσι το σκορ έφτασε στο 21-40. Τελικά οι Peristeri Wardogs έφυγαν για το ημίχρονο έχοντας στα χέρια τους μία διαφορά 18 πόντων, με το φωτεινό πίνακα να γράφει 25-43.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πρωταγωνιστούν στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και μάλιστα έφτασαν μία «ανάσα» από το +20(35-54). Ο Τσαμπαλής πήρε πάνω του προσπάθειες, ενώ και ο Λιακόπουλος, όπως και ο Μανώλης βρήκαν το «δρόμο» για το αντίπαλο καλάθι, με τους Aballiers να μειώνουν σε 51-62. Ο Μαρτζέλης «μίλησε» τελευταίος στη τρίτη περίοδο και έτσι το δεκάλεπτο έκλεισε στο 51-64.

Η εικόνα των Aballiers ήταν σαφώς καλύτερη, ενώ και οι φιλοξενούμενοι έριξαν κάπως το ρυθμό τους. Έτσι η διαφορά μετά από ώρα έπεσε σε μονοψήφιο νούμερο (62-71), χωρίς ωστόσο οι γηπεδούχοι να μπορέσουν να φτάσουν σε κάτι καλύτερο. Δεμέναγας και Καρακατσάνης έκαναν ότι έπρεπε για να «κλειδώσουν» τη νίκη των Peristeri Wardogs, η οποία ήρθε με το τελικό 64-76.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μαρτζέλης ο οποίος είχε 30 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο. Από τους Aballiers εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Απόστολος Κρητικός με 26 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Aballiers (Μανώλης): Γκιάτας 6(6ρ.), Θάνος 4(15ρ,), Κρητικός 26(13ρ.), Λιακόπουλος 8(9ρ.), Μανώλης 5(6ρ.), Τσαμπαλής 15(6ρ.)

Peristeri Wardogs (Μπουργαζάς): Δεμέναγας 11(5ρ.), Καρακατσάνης 16(6ρ.), Καρλής 10(11ρ.), Μαρτζέλης 30(6ρ.), Νικολαρόπουλος 8(5ρ.), Συνιόρογλου 1(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Το ρεσιτάλ τριπόντων των Peristeri Wardogs στη πρώτη περίοδο!