30/10/2023
Blastiakos 16 13 24 19 8 80 -
Colombians BC 11 17 16 28 3 75 -

Το αήττητο δεν «έσπασε» ούτε στη ματσάρα!

Έναν πάρα πολύ συναρπαστικό αγώνα είχαμε το βράδυ της Δευτέρας 30 Οκτωβρίου στον Άγιο Νικόλαο, εκεί όπου Blastiakos και Colombians τα έδωσαν όλα για τη νίκη. Τελικά χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο ώστε ο Blastiakos να φτάσει στην 4η σερί του επικράτηση με 80-75 και να κρατήσει το αήττητο (4-0). Οι Colombians αν και επέστρεψαν από το -13 στο τέταρτο δεκάλεπτο, δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν τη δουλειά και έτσι γνώρισαν την 3η ήττα στη σεζόν (1-3).

Στην αρχή του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ, μέχρι ο Blastiakos να κάνει ένα μικρό ξέσπασμα με Σωτηρίου, Τροχαλιά και Λόλα και να φέρει τη διαφορά στο +8 (16-8). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με buzzer beater του Καλαντζάκη ο οποίος διαμόρφωσε το 16-11 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Ο Mπουλούγαρης ξεκίνησε πολύ δυνατά το δεύτερο δεκάλεπτο και με δύο δικά του τρίποντα και ένα εύστοχο δίποντο οι colombians πήραν το προβάδισμα με 18-19. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +4(24-28), όμως η αντίδραση ήρθε από την πλευρά του Blastiakou στο τέλος της δεύτερης περιόδου, όταν Σωτηρίου και Τροχαλιάς διαμόρφωσαν το 29-28 με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο.

Ο Σωτηρίου επέστρεψε ορεξάτος έπειτα από την διακοπή του ημιχρόνου και βοήθησε τα μέγιστα ώστε η ομάδα του να φτιάξει ένα σερί 13-0 και το σκορ να φτάσει στο 42-28. Οι Colombians έμειναν «άσφαιροι» για αρκετά λεπτά και πλέον με την διαφορά να έχει φτάσει σε υψηλά επίπεδα είχαν ως αποστολή να ρίξουν την απόσταση. Ρετουνιώτης και Τακίδης βελτίωσαν την επιθετική λειτουργία της ομάδας τους και τελικά η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο, με το 53-44 να είναι το σκορ έπειτα από το πέρας της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς απέκτησε «άγρια» ομορφιά. Ο Πασχαλάκης πήρε από το χέρι την ομάδα του και με την πολύτιμη βοήθεια του Μπουλούγαρη έδωσε την ευκαιρία στους Colombians να επιστρέψουν από το -13 και να φέρουν το ματς στα ίσα (62-62). Μάλιστα λίγο πριν το φινάλε οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +4(68-72) ωστόσο ο Τροχαλιάς ήταν αλάνθαστος από τη γραμμή των βολών όποτε χρειάστηκε να βρεθεί εκεί και ισοφάρισε σε 72-72. Οι Colombians είχαν μία τελευταία επίθεση 3,9 δευτερολέπτων ωστόσο έκαναν λάθος στην επαναφορά και χάρισαν αυτήν την τελευταία επίθεση στους αντιπάλους τους. Ούτε όμως ο Blastiakos μπόρεσε να την εκμεταλλευτεί, καθώς ο Τυροπώλης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ενώ το εύστοχο καλάθι του Αβαγκιάν δεν μετρούσε καθώς είχε τελειώσει ο χρόνος. Κάπως έτσι οδηγηθήκαμε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση οι γηπεδούχοι στάθηκαν καλύτερα και με τον Λόλα να κάνει εξαιρετική δουλειά επιθετικά προηγήθηκαν 77-74. Τα μεγάλα σουτ δεν μπήκαν από την πλευρά των Colombians ενώ οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις βολές τους ώστε να φτάσουν στο 80-75 το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Betsson MVP του ματς αναδείχθηκε ο Δημήτρης Τροχαλιάς με 18 πόντους, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα και 10 ριμπάουντ. Από τους Colombians ξεχώρισε ο Νίκος Πασχαλάκης με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 7 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

Ο Blastiakos μέτρησε 18/36 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 20/37 βολές, 63 ριμπάουντ, αλλά και 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 22 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Colombians είχαν 17/44 δίποντα, 11/44 τρίποντα, 8/20 βολές, 34 ριμπάουντ, όπως και 15 ασίστ, 18 κλεψίματα, 10 λάθη και 5 μπλοκ.

Blastiakos (Γεροντάκης): Αβαγκιάν 4(15ρ.), Γεροντάκης 1(6ρ.), Λόλας 11(15ρ.), Σωτηρίου 27(8ρ.), Τροχαλιάς 18(10ρ.), Τυροπώλης 19(9ρ.)

Colombians (Κιούκης Κ.): Γιαννακόπουλος 1(4ρ.), Διαμαντόπουλος, Ζώτος, Καλαντζάκης 7(1ρ.), Κιούκης Π. 1(1ρ.), Κυριακόπουλος 4(6ρ.), Μπουλούγαρης 16(6ρ.), Πασχαλάκης 21(7ρ.), Ρετουνιώτης 8(1ρ.), Τακίδης 17(6ρ.), Τούντας

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των Colombians στο τέταρτο δεκάλεπτο!