19/07/2022
Indians 11 19 17 9 - 56 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 17 14 17 18 - 66 -

Το άξιζαν και πέρασαν στον τελικό οι Brooklyn Bets!

Την Τρίτη το βράδυ 19 Ιουλίου στο Μπασκετάκι Αρένα, οι Brooklyn Bets ήταν συνολικά η καλύτερη ομάδα και με το πολύ καλό τους τέταρτο δεκάλεπτο, κατάφεραν να υποτάξουν τους Indians με 56-66 και να περάσουν στο τελικό της D2, που θα αντιμετωπίσουν τα Gran Manaria!

Οι Bets παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι στο πρώτο δεκάλεπτο και με οδηγούς στην επίθεση τους Μουχίμογλου με 7 και Λυμπερόπουλο με 5 πόντους αντίστοιχα , διατηρούσαν προβάδισμα με 11 – 17. Για τους Ινδιάνους ξεχώρισε ο Βασσάλος με 5 πόντους, ενώ με ένα τρίποντο ακολούθησε ο Κασιμάτης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ινδιάνοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι και με την τριάδα Κάρμα, Κασιμάτη και Βασσάλο να βγαίνουν μπροστά με 5 πόντους έκαστος πέρασαν μπροστά στο σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Μουχίμογλου να βάζει ακόμα 5 πόντους και τους Αγγελόπουλο και Μπότη να σκοράρουν από τα 6,75, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 30 – 31.

Ισορροπημένο και ισόπαλο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τους Brooklyn να διατηρούν προβάδισμα ενός πόντου (47 – 48). Ο Αγγελόπουλος ήταν μπροστάρης στην επίθεση με 7 πόντους, με τον Μουχίμογλου να ακολουθεί με ένα τρίποντο, ενώ για τους γηπεδούχους καλύτερος ο Κασιμάτης με 9 πόντους, με Κάρμα και Μπακάλη να έρχονται από κοντά με 3 έκαστος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο,ομάδα του Παναγιώτου έσφιξε την άμυνα της , βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με πρωταγωνιστές τους Μπότη με 6 και Λυμπερόπουλο με 5 πόντους αντίστοιχα, κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 56 – 66, που τους εξασφάλισε την θέση στον τελικό. Για τους Indians που ξέμειναν από λύσεις και ιδέες, ξεχώρισαν οι Βασσάλος με 5 και Κασιμάτης με 4 πόντους.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Μηνάς Μουχίμογλου με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φώτης Κασιμάτης με 21 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Οι Indians είχαν 15 / 33 δίποντα, 5 / 20 τρίποντα, 11 / 19 βολές, κατέβασαν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι Bets είχαν 14 / 45 δίποντα ,9 / 21 τρίποντα, 11 / 17 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Indians(Μηνάς): Βασιλάκος, Βασσάλος 16, Δημητρίου 3, Ζήσης 1, Κάρμας 10, Κασιμάτης 21, Μαμάκος, Μπακάλης 5, Σκενδέρογλου, Φαραός.

Brooklyn Bets (Παναγιώτου): Αγγελόπουλος 13, Αγρέβης 4(11ρ.), Δαραμούσκας, Λυμπερόπουλος 12, Μουχίμογλου 15(11ρ.), Μπαμπάτσικος 2, Μπότης 9, Ρούσσος, Σάλαρης, Σιαπάνης 11(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Ωραίο και ανταγωνιστικό παιχνίδι πάντα σε αθλητικά πλαίσια.