27/01/2020
Singular Logic 7 7 8 13 - 35 -
Destroyed Pistons 8 12 10 15 - 45 -

Το άξιζαν και το πήραν οι Destroyed Pistons!

Σε ένα παιχνίδι ντέρμπι για 40 λεπτά, οι Destroyed Pistons κατάφεραν και πήραν μία σημαντική νίκη με 45-35 κόντρα στην Space Hellas 2, φτάνοντας έτσι τις 6 νίκες στο πρωτάθλημα.

Από την πρώτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό με τις δύο ομάδες να είναι πολύ άστοχες. Η Space Hellas, προηγήθηκε με 7-2 με το Καραφώτη να σημειώνει 3 πόντους. Ωστόσο, οι Pistons αντέδρασαν και με ένα επιμέρους 6-0 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 8-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε καθόλου, με τους Destroyed Pistons, να είναι απόλυτα συγκεντρωμένοι και προσηλωμένοι στο παιχνίδι τους. Έτσι, η παρέα του Γώγου, έτρεξε ένα επιμέρους 12-7 και προηγήθηκε με 20-14 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Παπαευαγγέλου από τη μία με 4 πόντους και Χριστοδουλάκης από την άλλη με 5 ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημίχρονου το παιχνίδι συνέχισε να είναι νευρικό, με τις δύο ομάδες να αφοσιώνονται στα αμυντικά τους καθήκοντα. Αυτό αποτυπώνεται και στο πολύ χαμηλό 10-8 που ήταν το σκορ της περιόδου, υπέρ των Pistons, που είδαν τον Διαμαντή να σκοράρει 5 κομβικούς πόντους. Από την άλλη, για το συγκρότημα του Ντουμάνη, 4 πόντους με ένα τρίποντο έβαλε ο Παπαευαγγέλου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και με την διαφορά στους 8 για τους Pistons, η Space Hellas 2, πίεσε σε όλο το γήπεδο και κατάφερε να μειώσει στο σκορ με σημαντικά καλάθια των Μπόσκου και Παπαευαγγέλου. Ωστόσο, οι Pistons, με την ψυχραιμία των Διαμαντή και Απέργη κατάφεραν και πήραν μία σπουδαία νίκη με 45-35.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Πέτρος Διαμαντής με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταύρος Παπαευαγγέλου με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 τάπα.

Συνολικά η Space Hellas 2, είχε 12/70 εντός πεδιάς, 2/20 τρίποντα και 9/25 βολές. Μάζεψε 39 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα, έκανε 16 λάθη και 4 τάπες. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 13/54 εντός πεδιάς, 1/11 τρίποντα και 18/37 βολές. Πήραν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα κι έκαναν 23 λάθη.

Space Hellas 2 (Ντουμάνης): Αράπογλου 2, Μπόσκος 8, Παπαευαγγέλου 10, Χατζησάββας, Μαρίνος 4, Καραφώτης 6, Παλιοκώστας 3, Μερτζάνης, Σακαδάκης 2.

Destroyed Pistons (Γώγος): Απέργης 13, Διαμαντής 11, Γκόρτσας, Γώγος, Χριστοδουλάκης 14, Σπανόπουλος 2, Ρουκουνάκης 2, Μανιάτης, Μαντάς, Βερβαινιώτης 3.

Τι μας άρεσε: Το αμείωτο ενδιαφέρον που είχε το παιχνίδι για 40 λεπτά!