01/10/2022
San Antonio Smurfs 6 8 13 9 - 36 -
Ιπ-πότες 11 11 11 14 - 47 -

Το άξιζαν και το πήραν οι Ιπ-πότες!

Απόγευμα Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι San Antonio Smurfs υποδέχθηκαν τους Ιπ-πότες για την δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketaki Cup. Ο ομάδα του Σπύρου Νταλαμπίρα ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και με βασικό όπλο την εξαιρετική της άμυνα έφτασε στην πρώτη νίκη της σεζόν, επικρατώντας με 36-47. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές. Με πρωταγωνιστές στην επίθεση του Σιαπάνη (4π.), Πεπόνη (3π.), Κεκεμπάνο (2π.) και Μούρτζο (2π.) οι Ιπ-πότες μπήκαν σε θέση οδηγού. Μόλις 6 πόντους σκόραραν οι γηπεδούχοι που, χάρη στους Μανδρώνη (4π.) και Μποχωρίδη (2π.), παρέμειναν σε κοντινή απόσταση από τους αντιπάλους τους. Σκορ δεκαλέπτου, 6-11.

Παρόμοιο το σκηνικό και στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 8-11 και τους φιλοξενούμενους να παραμένουν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί. Ο Ανυφαντής ξεχώρισε σε αυτό το διάστημα για τους Ιπ-πότες σκοράροντας 5 πόντους με 1 τρίποντο. Καλαϊτζόγλου με 3, Πανόπουλος και Σταύρου με 2 έκαστος απάντησαν για τα Στρουμφάκια που έκλεισαν το ημίχρονο στο -8. Σκορ ημιχρόνου, 14-22.

Στην επανάληψη, οι Smurfs παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι, κυρίως επιθετικά. Με τους Καλαϊτζόγλου (8π. με 1 τρ.), Νίκα (2π.) και Σταύρου (3π.) να τραβούν κουπί, οι γηπεδούχοι ψαλίδισαν ελαφρώς τη διαφορά και αναθάρρησαν ψυχολογικά. Στην αντίπερα όχθη, ο μετέπειτα Betsson mvp Σιαπάνης (6π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Τσιούφη (3π.) και Μπαρδούση (2π.), με αποτέλεσμα οι Ιπ-πότες να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 27-33.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Smurfs πάλεψαν για την ανατροπή, όμως οι Ιπ-πότες διατήρησαν την ψυχραιμία τους, προέβησαν σε καλές επιλογές και σκόραραν όσο χρειάστηκε για να μην μπουν σε περιπέτειες. Σιαπάνης με 4 και Ανυφαντής με 5 πόντους ολοκλήρωσαν την εξαιρετική τους εμφάνιση και η ομάδα το Νταλαμπίρα απέδρασε από τον Κολωνό με το πρώτο φετινό ροζ φύλλο στις αποσκευές της.

Στο τέλος του αγώνα, οι San Antonio Smurfs είχαν 9/37 δίποντα, 5/28 τρίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Ιπ-πότες είχαν 14/50 δίποντα, 4/17 τρίποντα και 7/17 βολές. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Σιαπάνης με 15 πόντους και double-double, έχοντας 4/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 5 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Νίκας με 5 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/1 βολή. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 28 λεπτά συμμετοχής.

San Antonio Smurfs (Γκουρογιάννης) : Βουρλίτης 2 (6ρ.), Γκουρογιάννης 2 (5ρ.), Καλαϊτζόγλου 13 (7ρ., 3 τρ.), Μανδρώνης 4 (5ρ.), Μποχωρίδης 2, Νίκας 5 (8ρ.), Πανόπουλος 3 (1), Σταύρου 5 (1).

Ιπ-πότες (Νταλαμπίρας) : Ανυφαντής 10 (1), Κεκεμπάνος 5 (10ρ.), Μούρτζος 3 (10ρ.), Μπαρδούσης 2, Νταλαμπίρας, Παπαδόπουλος 2, Πεπόνης 5 (6ρ., 1 τρ.), Σιαπάνης 14 (10ρ., 1 τρ.), Στρατής 2, Τσιούφης 3 (10 ρ., 1 τρ.).

Τι μας άρεσε : Η σταθερότητα που έδειξαν οι Ιπ-πότες στην απόδοσή τους.