21/05/2022
Chicago Hulks 16 12 17 15 - 60 -
Old Stars 11 11 13 17 - 52 -

Το άξιζαν και το πήραν οι Hulks!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο φετινό Summer League της Development 2 οι Chicago Hulks, που επικράτησαν των Old Stars με 60-52 στο κλειστό του Basketaki Arena.

Αρκετά κλειστό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ. Οι Hulks ήταν λίγο καλύτεροι και προηγήθηκαν με 16-11 με τον Σπύρο Νάσσου να είναι απολαυστικός και να σημειώνει 12 πόντους. Στον αντίποδα, για την ομάδα του Δουκάκη 7 έβαλε ο Καπράλος και 4 ο Βερώνης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με την ομάδα από το Σικάγο να έχει τον έλεγχο. Οι τυπικά γηπεδούχοι κέρδισαν και αυτή την περίοδο και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 28-22, με τον Γιάννη Παπαγιαννάκο να βάζει 6 πόντους. Για τους Old Stars, 5 έβαλε ο Γιώργος Καπράλος που είχε φτάσει τους 12 συνολικά.

Οι Chicago Hulks, όχι μόνο διατήρησαν το προβάδισμα που είχαν αλλά κατάφεραν να προηγηθούν με διψήφια διαφορά, 45-35 και επί της ουσίας να κάνουν ένα μεγάλο βήμα για τη νίκη. Χατζής από την μία με 8 πόντους και Βερώνης από την άλλη με 5, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Old Stars μπήκσν αποφασισμένοι να δώσουν τα πάντα για την νίκη και μείωσαν στο 36′ στους 4 πόντους, 50-46 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ωστόσο η εμπειρία και η ποιότητα του Νάσσου, χάρισαν την νίκη στους Hulks (60-52) που ξεκίνησαν με το δεξί το φετινό Summer League.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Παναγιώτης Χατζής με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Καπράλος με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα.

Συνολικά οι νικητές είχαν 24/64 εντός πεδιάς, 6/22 τρίποντα και 6/17 βολές. Πήραν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι Old Stars είχαν 21/60 εντός πεδιάς, 3/15 τρίποντα και 7/18 βολές. Πήραν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 2 τάπες.

Chicago Hulks (Σιαχάμης): Καλδέλης 2, Νάσσου 21, Νικολάου, Παπαγιαννάκος 8, Προσόπουλος, Πραγιάννης, Σιαχάμης 3, Τσαρτσής 6, Χατζής 20.

Old Stars (Δουκάκης): Βερώνης 11, Γεωργούσης 6, Γλατζής, Δουκάκης 2, Δρακόπουλος 4, Καπράλος 20, Καραγιάννης 9.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έδειξαν οι δύο ομάδες για τη νίκη!