22/06/2022
Lyonmen 7 14 18 12 - 51 -
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 11 11 12 7 - 41 -

To άξιζαν τα «Λιοντάρια»!

Το 1-0 στην σειρά των «16» της Master League στο Summer έκαναν οι Lyonmen, οι οποίοι κέρδισαν στο κλειστό του Κολωνού τον Αρχιστράτηγο Βασδέκη με 51-41.

Αρκετά νευρικό ήταν το ξεκίνημα στο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, οι οποίες δυσκολεύονταν να σκοράρουν. Αυτό αποτυπώνεται και στο χασμηλό 11-7 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ του Βασδέκη, που «είδε» τον Αρίστο Τογγαλίδη να σημειώνει 5 πόντους. Για τους Lyonmen, 3 έβαλε ο Φωτόπουλος ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Δουκέρης και Καλαποθαράκος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Lyonmen προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά και με τον Ανδρέα Θεοδώρου να σημειώνει 6 πόντους τα «Λιοντάρια» μείωσαν στον πόντο, 22-21 με το τέλος του ημιχρόνου. Για τον Βασδέκη, 7 πόντους σημείωσε ο Αρίστος Τογγαλίδης που έπαιζε μόνος στην επίθεση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά. Η ομάδα του Κώστα Δημητρίου, έσφιξε την άμυνα της και κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους 18-12 σερί και να πάρει προβάδισμα στο 30′. Φωτόπουλος από την μία με 6 πόντους και Μουτεβελής από την άλλη με επίσης 6, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Lyonmen με γνώμονα πάντα την καλή τους άμυνα, διαχειρίστηκαν το προβάδισμα που είχαν και έφτασαν στη νίκη με 51-41 κάνοντας το 1-0 στην σειρά της φάσης των «16» στην Master League. Από την άλλη, οι απουσίες των Μαγκανιάρη, Σκαπετοράχη και Δρακάκη στοίχισαν στον Βασδέκη, που δεν είχε τις λύσεις που θα έπρεπε σε ένα κρίσιμο παιχνίδι.

Betsson MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Απόστολος Δουκέρης με 4 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αρίστος Τογγαλίδης με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 21/67 εντός πεδιάς, 2/21 τρίποντα και 7/10 βολές. Πήραν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 17 λάθη και 4 τάπες. Από την άλλη ο Βασδέκης είχε 15/73 εντός πεδιάς, 7/31 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 12 φορές την μπάλα κι έκανε 16 λάθη.

Lyonmen (Kωστής): Θεοδώρου 12, Δουκέρης 4, Φωτόπουλος 9, Κωστής 6, Φρατζέσκος 2, Χριστοδούλου 12, Δημητρίου 2, Καλαποθαράκος 4.

Αρχιστράτηγος Βασδέκης (Τογγαλίδης): Τογγαλίδης 14, Μουτεβελής 9, Κυριακίδης, Λιοφάγος, Ευσταθίου, Σύκαρης 2, Καράβης 16.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έδειξαν οι δύο ομάδες για τη νίκη!