07/10/2023
Gul’dan Warlocks 10 15 13 17 - 55 -
Proboraptors 20 9 14 16 - 59 -

Το απόλυτο οι Proboraptors

Σάββατο βράδυ στο Κάρβουνο, οι Proboraptors, για την 3η αγωνιστική της Development 2 και τον 2ο όμιλο, παρέμειναν αήττητοι, καθώς επικράτησαν με δυσκολία στα τελευταία λεπτά των Gul’dan Warlocks με 55-59.

Οι Proboraptors, ήταν επιβλητικοί στα πρώτα δέκα λεπτά του παιχνιδιού, έτρεξαν το γήπεδο, έβγαλαν πάθος, ωραίες συνεργασίες και με τους 3 πόντους του Κουνενιδάκη, 7 πόντους του Λουμάκου και άλλους 4 του Ζερβόπουλου, προηγήθηκαν με δεκαψήφια διαφορα 10-20. Από την άλλη μεριά, οι γηπεδούχοι, είχαν σε καλή κατάσταση τον Κεχαγιά, αφού με 6 προσωπικούς του πόντους, ήταν η κύρια απειλή για την ομάδα του.

Το πιο παραγωγικό δεκάλεπτο, διένυσαν οι Warlocks στο 2ο δεκάλεπτο, αφού έκαναν ένα σερί 15-9, χάρη στους 5 πόντους του Λουκίσσα, 6 του Κεχαγιά και 2 του Μαμουτζή. Οι πράσινοι, από τη μεριά τους και παρά την πίεση των γηπεδούχων, παρέμειναν μπροστά στο σκορ, καθώς με 5 πόντους του Ζερβόπουλου και από άλλους 5 του Τσουκαλά και Τραιφώρου είδαν την ομάδα τους να πηγαίνει στα αποδυτήρια βρισκόμενοι μπροστά στο σκορ με 25-29.

Αρχή 3ου δεκαλέπτου και το ματς παρέμενε ντέρμπι. Οι Warlocks άσκησαν πίεση ψηλά, ήταν αποτελεσματικοί και με πρωταγωνιστές τους Λουκίσσα με 8 πόντους, Κεχαγιά 3 πόντους και Κιούση 2 πόντους έβαλαν δύσκολα στους πράσινους. Οι Proboraptors ήταν ψύχραιμοι και με 3 πόντους του Κουνενιδάκη, 4 του Τσουκαλά και 3 του Λουμάκου διατήρησαν την υπερ τους διαφορά με σκορ 38-43.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τέλους, με τις δύο ομάδες να καταθέτουν ψυχή και σώμα στο παρκέ. Οι προσωπικότητες των πρασίνων βγήκαν μπροστά, αφού Τσουκαλας (5π), Λουμάκος (4π), Κουνενιδάκης (4π)  ήταν καθοριστικοί στο φινάλε, δίνοντας μια ακόμη νίκη στην ομάδα τους με σκορ 55-59. Οι Warlocks γνώρισαν τη 4η συνεχόμενη ήττα τους παρά την προσπάθεια που έκαναν.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/17 βολές, 16/29 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 12 λάθη Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/6 βολές, 20/47 δίποντα και 4/13 τρίποντα. Μάζεψαν 25 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Betsson MVP του αγώνα ο Koυνενιδάκης με 10 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 1/2 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λάθος. Πολυτιμότερος των Gul’dan Warlocks ο Kεχαγιάς με 25 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 10/16 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 7 φορές και έκανε 2 λάθη

Gul’dan Warlocks (Κεχαγιας): Γιουβανάκης, Κεχαγιάς 25, Κιούσης 8, Κωνσταντόπουλος, Λιάπης 1, Λουκισσας 15, Μαμουτζής 4, Πέτροβιτς 2

Proboraptors (Βαλέτζης): Βαλέντζης 2, Βασιλείου, Ζερβόπουλος 9, Κατσιμίχας 2, Κουνενιδάκης 10, Λουμάκος 14, Τραϊφόρος 8, Τσουκαλάς 14

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων