Agrinio Cava Beers 22 16 9 15 - 62 -
Akarnania Warriors 14 10 17 8 - 49 -

Το απόλυτο νικών για τους Dr.Pharmacy

Με το 14 στα 14 η ομάδα των Dr. Pharmacy ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια του Basketaki Agrinio και συνεχίζει στα playoffs με το ηθικό στα ύψη.

Η ομάδα του απόντα απόψε Θανάση Ζαμπάρα είχε εύκολο έργο για ακόμη ένα βράδυ μιας και η αξιόμαχη ομάδα των Ακαρνανία Warriors εμφανίστηκε με μόλις 6 παίκτες υγιείς και ετοιμοπόλεμους. Όπως αναμενόταν η ομάδα των Dr’s ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε γρήγορα με 22 – 14 για το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι Warriors προσπαθούσαν να αντιδράσουν αλλά η αστοχία μακριά από το καλάθι διεύρυνε τη διαφορά υπέρ των γηπεδούχων στο ημίχρονο στους 14 πόντους.

Το καλό δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους Warriors ήταν το τρίτο που με επιμέρους σκορ 9 - 17 δυσκόλεψαν τους Dr Pharmacy που αναγκάστηκαν να επαναφέρουν στο ματς τον Τάσο Βασιλείου για να ισορροπήσει την κατάσταση.

Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού οι επιλογές των γηπεδούχων έφεραν την τελική επικράτηση με 13 πόντους και το κλείσιμο της κανονικής διάρκειας με το απόλυτο νικών.

Betsson Mvp για τους γηπεδούχος ο Γιώργος Διαμάντης που με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ είχε μια γεμάτη εμφάνιση σε άμυνα κι επίθεση. Από τους Warriors ο «συνήθης ύποπτος» Χρήστος Τσάσσης ξεχώρισε για την ομάδα του με 16 πόντους και 19 ριμπάουντ.

Τι μας άρεσε: Οι Dr Pharmacy με επαγγελματισμό και συνέπεια πήραν μια επαγγελματική νίκη και κατάφεραν το απόλυτο στην κανονική διάρκεια.

Τι δε μας άρεσε: Η λειψανδρία των Warriors δεν μας άφησε να διαπιστώσουμε πόσο θα μπορούσαν να κοντράρουν τους πρωτοπόρους του πρωταθλήματος.

DR. PHARMACY: (Λευτέρης Αραχωβίτης): Αραχωβίτης 3 (1), Βασιλείου 12, Διαμαντής 12 (2),Καλλιακμάνης 12, Ρέντζιος 6, Τριμπόνης 1,Φραγγελάκης 12 (4), Χαϊδής 4.

Ακαρνανία Warriors: (Θοδωρής Παπαστάμος): Αντωνιάδης 4, Μπαρμπάκης 3, Μπιτσικώκος 8 (1), Τακτικός 6, Τσαμάκης 12 (2), Τσάσσης 16.