23/09/2021
Lasson BC 7 12 9 12 - 40 -
Escapers 10 12 10 9 - 41 -

Το απόλυτο οι Escapers με.. απόδραση θρίλερ!

Σε ένα παιχνίδι όπου η αστοχία και τα λάθη έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του, οι Escapers πήραν την νίκη, με σουτ στο τελευταίο δευτερόλεπτο του Σιώπκα, απέναντι στους Lasson και έκαναν το 2/2 στον όμιλο. Οι Lasson ήταν ανταγωνιστικοί σε όλο το ματς, προηγήθηκαν 8 δευτερόλεπτα πριν την λήξη όμως το σουτ του Σιώπκα στο τέλος τους ξέρανε και έτσι έκαναν δεύτερη σερί ήττα.
Χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης ξεκίνησαν οι δύο ομάδες με τους Lasson να προηγούνται 3-2 χάρις σε τρίποντο του Κρητικού (2′). Οι Escapers φάνηκαν να ελέγχουν την συνέχεια και με 8-0 σερί έκαναν το 3-10 (7′) όμως οι Lasson κατάφεραν να μειώσουν με το δεκάλεπτο να λήγει 7-10 υπέρ των Escapers. Ο Σύλλας πρώτος σκόρερ με τέσσερις για τους Lasson, ο Σιώπκας είχε τέσσερις για τους Escapers.
Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο να δυσκολεύονται στο δεύτερο μισό του παρκέ. Το πρώτο μισό ανήκε στους Lasson, οι οποίοι με 10-3 σερί πέρασαν μπροστά με 17-13 (15′). Όμως οι Escapers μετά από ένα time out συνήλθαν και με δικό τους σερί 2-9 έκλεισαν μπροστά στο ημίχρονο με 19-22. Ο Σύλλας πάλι καλύτερος της Lasson με τέσσερις, ο Σιώπκας ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους με εφτά.
Ακριβώς ίδια εξέλιξη είχε και το τρίτο δεκάλεπτο με τους Lasson να είναι καλύτεροι στο πρώτο μισό του και το σκορ να γίνεται 28-24 (24′) και τους Escapers να απαντάνε στο δεύτερο μισό με 8 αναπάντητους πόντους για το 28-32. Ο Καραμπάς Φ. ξεχώρισε με τέσσερις πόντους για τους γηπεδούχους, ο Μανούρης έβαλε έξι πόντους για να δώσει πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του.
Όλα έδειχναν ότι το, παιχνίδι θα κριθεί στο τέλος καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο σε όλη την διάρκεια του δεκαλέπτου. Με δύο βολές του Σιώπκα οι Escapers πήραν προβάδισμα 38-39 με 26″ να απομένουν. Ο Σύλλας στην τελευταία επίθεση της ομάδας του σκόραρε δύσκολα για το 40-39 αφήνοντας 8″ στους αντιπάλους του. Όμως αυτά έφταναν στον Σιώπκα που πήρε την μπάλα και με 2″ για την λήξη σκόραρε δίνοντας την νίκη στους Escapers. Ο Σύλλας προσπάθησε με έξι πόντους σε αυτή την περίοδο για τους Lasson, ο Σιώπκας πέτυχε τους εφτά από τους εννέα πόντους της ομάδας του και μάλιστα σερί.
Καλύτερος του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Ιωάννης Μανούρης με 6 πόντους έχοντας 3/11 δίποντα, 0/2 βολές, 22 ριμπάουντ, 2 λάθη και 1 κόψιμο. Για τους Lasson ξεχώρισε ο Γιώργος Σύλλας με 14 πόντους έχοντας 7/14 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.
Συνολικά οι Lasson είχαν 17/48 δίποντα, 1/18 τρίποντα, 3/17 βολές, 38 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 10 λάθη και, 1 μπλοκ. Οι Escapers είχαν 13/48 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 6/12 βολές, 43 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 7 λάθη και 1 τάπα.
Lasson (Καραμπάς Φ.): Τσουπαρόπουλος, Αθανασούλας 4, Σύλλας 14 (10ρ), Μπεραχάς, Κρητικός 5 (1), Καραμπάς Φ. 9 (10ρ), Κοντονάτσιος 4 (7ρ), Καραμπάς Α. 4.
Escapers (Κεφάλα): Τάγκας 2, Καμαρούλης, Παπατσάνης 2, Σιώπκας 18 (5ρ), Φράγκος 8 (2), Μανούρης 6 (22ρ), Γκρέμος 6 (6ρ).
Τι μας άρεσε: Το ματς ήταν ντέρμπι και κυριολεκτικά κρίθηκε στο τελευταίο σουτ.