20/06/2024
Los Ampeles Clowns 29 13 20 12 - 74 -
Salo Nics 21 29 15 17 - 82 -

Το απόλυτο κρατάει για ακόμα μια αγωνιστή!

Ο αγώνας ξεκίνησε με έντονο ρυθμό και δυνατές φάσεις. Οι Clowns μπήκαν δυναμικά στον αγώνα, καταφέρνοντας να επιβάλουν το παιχνίδι τους από τα πρώτα λεπτά. Οι Αργυρίου, Στράντζαλης και Αγατσιώτης ξεχώρισαν με τις εντυπωσιακές επιδόσεις τους, οδηγώντας την ομάδα τους σε ένα προβάδισμα 29-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η ταχύτητα και η ευστοχία των Clowns ήταν τα κύρια στοιχεία που καθόρισαν την απόδοσή τους, αφήνοντας τους Salo Nics να προσπαθούν να βρουν απαντήσεις.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Salo Nics αντέδρασαν αποφασιστικά. Με τους Ιατρίδη και Σπανό να αναλαμβάνουν ηγετικό ρόλο, η ομάδα κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Οι Salo Nics ανέβασαν την πίεση στην άμυνα και βελτίωσαν την ευστοχία τους στις επιθέσεις. Το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 42-50 υπέρ των Salo Nics, δείχνοντας ότι είχαν καταφέρει να βρουν τον ρυθμό τους και να ανακτήσουν τον έλεγχο του αγώνα.

Το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε μια πραγματική μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες. Οι Clowns προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά και να ανακτήσουν το προβάδισμα. Οι προσπάθειες των Αργυρίου, Στράντζαλη και Αγατσιώτη ήταν καθοριστικές, καθώς η ομάδα τους κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ. Οι Salo Nics, ωστόσο, παρέμειναν σταθεροί και διατήρησαν μια ισχνή διαφορά. Το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 62-65, αφήνοντας ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα για το τελικό αποτέλεσμα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Salo Nics κατάφεραν να επιβεβαιώσουν την υπεροχή τους και να κλειδώσουν τη νίκη. Με τους Ιατρίδη και Σπανό να συνεχίζουν τις εξαιρετικές τους εμφανίσεις, η ομάδα διατήρησε τον έλεγχο και αύξησε τη διαφορά. Οι Clowns, παρά τις προσπάθειες των κορυφαίων παικτών τους, δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ. Ο αγώνας έληξε με τους Salo Nics να επικρατούν με 74-82, ολοκληρώνοντας μια συναρπαστική αναμέτρηση.

MVP του αγώνα είναι ο Αλέξανδρος Ιατρίδης ο οποίος έκανε Double Double έχοντας 25 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Clowns είναι ο Δημήτρης Αργυρίου ο οποίος ήθελε 2 ριμπάουντ για να πετύχει Double Double καθώς είχε 22 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Los Ampeles Clowns: Αγατσιώτης Α. 12 (2) , Σαββαίδης 2 , Δαγκλής 6 , Πανόπουλος 4 , Αγατσιώτης Κ. 2 , Καραγιάννης 2 , Στράντζαλης 14 (3) , Μηνασίδης 5 , Σαμαράς , Αργυρίου 22 (4) , Δαρας 5 (1)

Salo Nics: Στεργιόγλου , Πουλιος 3 , Τέγος 4 , Τέντσος Θ. 9 (1) , Τέντσος Α. 9 (1) , Καρυπίδης 5 , Πατίκας 2 , Κολοβός 6 , Σπανός 19 (1) , Ιατρίδης 25 (2)