05/02/2022
Komic Mastoras BC 13 9 11 10 - 43 -
Anonymous BC 14 17 19 17 - 67 -

Το δέκα το καλό για τους Anonymous!

Το 10/10 έκαναν χθες στον Κολωνό οι Anonymous στον τέταρτο όμιλο της D2-League, καθώς για την εντέκατη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τον Komic Mastora με 43-67 και θα πάνε αλώβητοι στο ντέρμπι κορυφής κόντρα στον Μπαλονιακό.

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 8-1 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα, οι Anonymous με τρία τρίποντα του Μπουτσικάκη, 3 πόντους του Ουζουνίδη και 2 του Καστρινού, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού με 13-14. Ο Σπυράτος με δύο τρίποντα, ο Τσιώγκας με 4 πόντους και ο Γιωτόπουλος με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο ο Μπουτσικάκης έδειχνε ασταμάτητος και με ακόμη τρία δικά του τρίποντα και 4 πόντους του Δρακόπουλου, έστειλαν την ομάδα τους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 22-31. Ο Σπυράτος με δύο τρίποντα και ο Αυγερινός με ένα κράτησαν τον Komic Mastora κοντά στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Χειλάκη κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, όταν με 8 πόντους του Ουζουνίδη, 5 του Μπουτσικάκη και τρίποντο του Τριανταφύλλου, βρέθηκε στο +17, 33-50. Δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τα δύο νέα τρίποντα που σημείωσε ο Σπυράτος. Σκορ τρίτης περιόδου 33-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι οι No Name έφτασαν εύκολα στη νίκη με 43-67, έπειτα από τρίποντα των Τριανταφύλλου και Μπουτσικάκη. Για τους “μαύρους” στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σερεβέτας, Τσιώγκας και Αυγερινός.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/4 βολές, 7/26 δίποντα και 9/38 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2  τάπες. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 7/17 βολές, 15/42 δίποντα και 10/28 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος του Komic Mastora ο Σερεβέτας με 5 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 2/4 δίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες. Κορυφαίος των Anonymous ο Μπουτσικάκης με 26 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 8/16 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Komic Mastoras (Σερεβέτας): Σπυράτος 18 (6), Αυγερινός 7 (1), Γιωτόπουλος 5 (1), Τσιώγκας 7 (1), Ποθητός, Σερεβέτας 5, Παπαντώνης 1

Anonymous (Φιλαρτζής): Αλεφαντινός 2, Καστρινός 5, Μπουτσικάκης 26 (8), Φιλαρτζής 4, Τριανταφύλλου 6 (2), Ουζουνίδης 14, Δρακόπουλος 10

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!