08/01/2023
Colombians BC 27 25 13 12 - 77 -
Flint Tropics 17 12 19 23 - 71 -

Το δέκα το καλό!

Την Κυριακή το απόγευμα στο κλειστό του Αγ. Νικολάου, οι Colombians επικράτησαν των Flint Tropics με σκορ 77-71 . Οι γηπεδούχοι δυσκολευτήκαν αρκετά απέναντι στους μαχητικούς Flint Tropics.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Colombians με τον Νίκο Γιαννακόπουλο να έχει 8 πόντους, ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι. Για τους Flint Tropics ο Γκατζηρούλης  ειχε 8 πόντους. Αποτέλεσμα δεκαλεπτου 27-17.

Στην δεύτερη περίοδο οι Colombians  συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό  . Ο Γιαννακόπουλος και ο Κιούκης ήταν πρωταγωνιστές στην επίθεση. Ο Γκατζηρούλης με 9 πόντους για τους φιλοξενούμενους ήταν ο πρωταγωνιστής στην επίθεση. Αποτέλεσμα ημιχρόνου 52-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Flint Tropics ξεκίνησαν καλυτέρα, ανέβασαν την ένταση στην άμυνα τους, με αποτέλεσμα να κλέψουν μπάλες και να σκοράρουν κατά ριπάς. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με σκορ 65-48.

Στην τέταρτη περίοδο οι Flint Tropics συνέχισαν να πιέζουν, ρίχνοντας την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, όμως οι Colombians έδειξαν ψυχραιμία και πήραν την νίκη με τελικό αποτέλεσμα 77-71!

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωστα Κιούκης  με 30  πόντους  5/10 ελεύθερες βολές, 8/11  δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ ενώ για τους ηττημένους ο Σεραφείμ Γκατζηρούλης  είχε 27 πόντους, 3/3 ελεύθερές βολές, 9/14 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9 ριπάουντ και 2 ασίστ .

Οι νικητές είχαν 10/17 ελεύθερες βολές 17/34  δίποντα , 11/31  τρίποντα , 26 ριμπάουντ, 14 ασιστ και  10 κλεψίματα ενώ οι ηττημένοι είχαν 7/17 ελεύθερες βολές , 23/55 δίποντα , 6/17τρίποντα , 48 ριμπάουντ , 12 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Colombians (Ρετουνίωτης ): Βελέντζας  7, Γιαννακόπουλος Ν. 18, Καλαβρουζίωτης 2, Καπουράνης , Κίουκης Π., Κυριακόπουλος 3, Ρετουνίωτης 3, Κίουκης Κ 30,Τακίδης 3, Τούντας 5, Ανδρικόπουλος 6.

Flint Tropics (Γκατζηρούλης): Γκατζηρούλης 27, Γράσσος 4, Ευθυμιόπουλος 5,  Τζανετής 14, Λιαροστάθης 9, Χατζηνάκης 12.

Τι μας άρεσε: το πάθος για την νίκη και από τις δυο ομάδες!