06/10/2024
Παντοφλίνοι BC 10 13 13 8 - 44 -
Intercity BC 12 7 19 10 - 48 -

Το ντέρμπι η Intercity!

Δυναμικό, παθιασμένο και ντέρμπι! Από τα πρώτα της λεπτά η αναμέτρηση ήταν φωτιά, με τους Σταματόπουλο και Παπακωνσταντίνου να ξεχωρίζουν για την επιθετικότητά τους, με τα... κουκιά να είναι μοιρασμένα, τόσο στο σκορ, όσο και στις επιθετικές επιλογές, με.καθε φάση να μοιάζει με μια μικρή μάχη και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-12 για την Intercity. Ο Ιωάννου πήρε τα πάνω του, ο Μπόζας απάντησε με τρίποντα και η Intercity έμεινε κοντά στη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε στο 23-19 για τους "ροζ"!

Οι... ψηλοί ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την έναρξη του δεύτερου μέρους, με τον Μπακούρο να δίνει τις μάχες του σε άμυνα και επίθεση και τους Συρνιώτη και Στρίκο από την άλλη να υψώνουν ανάστημα για το πάλι ισορροπημένο 36-38 που έκλεισε το τρίτο μέρος, έπειτα από καλάθι του Μπόζα με τη λήξη. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τρομερό, με το πάθος να ξεχωρίζει και τις ομάδες να θέλουν τη νίκη για να κρατήσουν το αήττητό τους αλλά αυτό το κατάφερε η Intwrcity, η οποία επικράτησε με σκορ 44-48.

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Στρίκος με 9 πόντους, 14 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κόψιμο, 5 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Φώτης Μπακούρος με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, ένα λάθος.

Παντοφλίνοι (Παπακωνσταντίνου): Δροσάτος, Ιωάννου Α, Ιωάννου Μ. 15, Λύμουρας 2, Μουλάς 13, Μπακούρος 8, Παπακωνσταντίνου 4, Ποταμίτης 2, Τζούκας.

Intercity BC (Μπαλαφούτης): Αργυριάδης 3, Μπαλαφούτης, Μπόζας 8, Σπαής 2, Σταματόπουλος 12, Σταυρόπουλος 3, Στριγγάρης, Στρίκος 9, Συρνιώτης 11.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο παιχνίδι που είδαμε!