14/03/2022
Peristeri Trelleborg 12 11 11 16 6 56 -
Orlando Tragics 16 6 11 17 10 60 -

Το ντέρμπι οι Orlando Tragics !

Βράδυ Κυριακής στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για την 15η στάση του τέταρτου ομίλου της Development League η Peristeri Trelleborg (6-8) με μόλις μια διαθέσιμη πεντάδα έπαιξε με τους Orlando Tragics (5-8) με τους τελευταίους να καταφέρνουν να υποτάξουν τη σθεναρή αντίσταση των αντιπάλων τους στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης μετά από .. κανονική μάχη !

Ο αγώνας ξεκίνησε με  τους φιλοξενούμενους να είναι λίγο καλύτεροι με αιχμή του δόρατος τον Μεϊντάνη (9) από τα 6.75 και τα μπασίματα του Κολυβά (6). Ο Δρακόπουλος από την άλλη πλευρά με 10 πόντους κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ , για το 12-16 της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την άμυνα τους στη συνέχεια και με τους Κατσούλη (4) & Τσίντζα (3) έφτασαν τους αντιπάλους τους, που στηρίχθηκαν μόνο στον Ερμίδη (4). Σκορ πρώτου ημιχρόνου 23-22.

Το μπρα ντε φερ δεν σταμάτησε και μετά την ανάπαυλα. Δρακόπουλος (5) & Κατσούλης από τους Περιστεριώτες έσερναν το χορό , την ώρα που για τους Τραγικούς είχαμε ομαδική επιθετική συνεισφορά (Βροντάκης 3 κι οι υπόλοιποι από ένα καλάθι) σε χαμηλούς ρυθμούς, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 34-33 στο τριαντάλεπτο.

Στην τελική ευθεία το συγκρότημα του Τσίντζα με τον Τύρο (8) να ανεβάζει την απόδοση του και τον Δρακόπουλο (4) να ακολουθεί , βρέθηκε στο +5 (45-40). Ο Μεϊντάνης ωστόσο με πέντε σερί πόντους απάντηση και τα τρίποντα του Βροντάκη έβαλαν την ομάδα του μπροστά. Τύρος και Δρακόπουλος με μια βολή έδωσαν το προβάδισμα στην Trelleborg, αλλά ο Αγγελιδάκης με jumpshot ισοφάρισε στα 14″ οδηγώντας το παιχνίδι στο