12/03/2023
Brooklyn Bets by Amerikanos24 20 11 14 14 - 59 -
Most Wanted 19 16 14 8 - 57 -

Το ντέρμπι στα χρώματα των Brooklyn Bets!

Το βράδυ της Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Brooklyn Bets επικράτησαν των Most Wanted με 59-57 στο μεγάλο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Evolution League. Έπειτα από 40 λεπτά πραγματικής μάχης οι Bets επικράτησαν δίκαια χάρη στην μεγαλύτερη πολυφωνία που είχαν στις επιθετικές λύσεις, φτάνοντας πλέον τα 8 διαδοχικά ροζ φύλλα αγώνα και κάνοντας ένα ακόμη αποφασιστικό βήμα για την είσοδο στα Playoffs. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Οι δύο ομάδες βρήκαν ρυθμό από νωρίς στο κλειστό του Κολωνού και έχοντας πολύ ικανοποιητική παραγωγικότητα μας προσέφεραν όμορφο θέαμα. Η ομάδα του Ανδρέα Μπαμπάτσικου βασίστηκε στην τριπλέτα των Θεοδωρόπουλου (8π.), Αγγελόπουλου (7π.) και Πουλόπουλου (5π.), ενώ οι Most απάντησαν με Κουσάκη (6π.), Καραμασιώτη (5π.), Μπλιθικιώτη (4π.) και Παπαδόπουλο 4π.) παραμένοντας σε απόσταση αναπνοής. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 20-19.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Most έσφιξαν την άμυνά τους και, χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του αρχηγού Καραμασιώτη (12π.) μπήκαν εκείνοι σε θέση οδηγού. Οι Bets, από την άλλη, διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, παρά την προσπάθεια των Μουχίμογλου (3π.), Μπαμπάτσικου (2π.), Αγγελόπουλου (2π.), Μαυρογιαννάκη (2π.) και Θεοδωρόπουλου (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 31-35.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε με το επιμέρους σκορ να γράφει 14-14 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Ο Αγγελόπουλος (8π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, συνεπικουρούμενος από τους Θεοδωρόπουλο (2π.), Μουχίμογλου (2π.) και Ρούσσο (2π.). Στη αντίπερα όχθη, οι συνήθεις ύποπτοι Καραμασιώτης και Παπαδόπουλος μέτρησαν από 6 πόντους έκαστος, μην έχοντας ωστόσο σταθερούς συμπαραστάτες στο επιθετικό σκέλος. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 45-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Bets έφτασαν δίκαια στη νίκη, οδηγώντας σε μπλακ άουτ τους αντιπάλους τους και σκοράροντας με συνέπεια χάρη στους Αγγελόπουλο (6π.) και Πουλόπουλο (6π.). Κόλλησαν επιθετικά στο κρίσιμο σημείο οι φιλοξενούμενοι και έτσι παρά την αξιέπαινη προσπάθεια για τρία δεκάλεπτα γνώρισαν την έκτη φετινή τους ήττα στο πρωτάθλημα της Evolution.

Στο τέλος του αγώνα, οι Brooklyn Bets είχαν 20/43 δίποντα, 5/18 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Most Wanted είχαν 17/42 δίποντα, 5/17 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Πουλόπουλος με 11 πόντους και double-double, έχοντας 4/5 δίποντα και 1/7 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σάκης Καραμασιώτης με 26 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα και 5/5 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Brooklyn Bets (Μπαμπάτσικος): Αγγελόπουλος 23 (1), Δαραμούσκας, Θεοδωρόπουλος 12 (2), Μαυρογιαννάκης 2, Μουχίμογλου 7 (1), Μπαμπάτσικος 2, Πουλόπουλος 11 (1), Ρούσσος 2.

Most Wanted (Καραμασιώτης): Κάλας, Καραμασιώτης 26 (5), Κουσάκης 8, Κωνσταντίνου, Μπλιθικιώτης 4, Παπαδόπουλος 12, Πίκουλης 7.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων.