07/11/2022
Pharmaco Team 9 16 12 13 - 50 -
Agrinio Kings 21 5 7 14 - 47 -

Το derby στη Pharmaco Team!

Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι η Pharmaco Team κέρδισε με 50 - 47 τους Agrinio Kings. Η ομάδα του Γιάννη Κονιδάρη ξεπέρασε το αρχικό σοκ του -12 και κατάφερε στο φινάλε να πάρει τη νίκη έχοντας ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9 - 4, όμως με σερί 17 - 0 οι Kings πήραν προβάδισμα 12 πόντων στο 10ο λεπτό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Pharmaco Team "ροκάνισε" τη διαφορά και μείωσε στον πόντο στο φινάλε του ημιχρόνου.

Οι Kings διατηρούσαν μικρές διαφορές στην τρίτη περίοδο, όμως στο φινάλε τα τρίποντα των Τσιτσικάου και Σωτηρόπουλου έφεραν τους γηπεδούχους στο +4.

Η Pharmaco Team προηγήθηκε με 6 στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου. Οι Kings ισοφάρισαν με τρίποντα των Κουτρουμάνου και Γρηγόρη Κουβέλη. Το προβάδισμα άλλαζε χέρια στα επόμενα λεπτά και στο φινάλε ο Κουδούνας με δύο εύστοχες βολές έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους και ο Τσιτσικάος με ακόμα δύο βολές τους έφερε στο +3. Το σκηνικό δεν άλλαξε, καθώς στα 3 δευτερόλεπτα ο Γρηγόρης Κουβέλης αστόχησε σε μακρινό σουτ τριών πόντων.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP της αναμέτρησης ήταν ο Ηλίας Τσιτσικάος με 26 πόντους και ακολούθησε ο Σωτηρόπουλος με 10. Για τους Kings ο Γρηγόρης Κουβέλης πέτυχε 12 πόντους και 11 είχε ο Κουτρουμάνος.

PHARMACO TEAM (Γιάννης Κονιδάρης): Σταμούλης, Χολής 2, Αλιφέρης, Βάτσιος, Σωτηρόπουλος 10(2), Καρτσακλής 2, Τσιτσικάος 26(3), Μηλιάτης 2, Κουδούνας 8, Πανταζής.

AGRINIO KINGS (Δημήτρης Τσιρώνης): Πετρόπουλος, Στάμος 3, Κουβέλης Γ. 12(1), Γκρίζης 7, Καρακώστας 8, Κουτρουμάνος 11(1), Μπόκας 4, Παπαπαναγιώτου, Ζαρζανίκας, Κουβέλης Θ. 2, Τσιρώνης.