44
MnP 8 16 8 12 - 44 -
Big Babes 7 19 27 20 - 73 -

Το δεύτερο ημίχρονο έδωσε την νίκη στους Big Babes!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν μια ανταγωνιστική μάχη. Οι Ορφανίδης και Κιοσέογλου των MnP και οι Δημητριάδης και Ιατρίδης των Big Babes έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό για να πάρουν το προβάδισμα. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους MnP μπροστά με 8-7, αλλά οι Big Babes δεν έμειναν πίσω.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα επικράτησε απόλυτη ισορροπία στο σκορ . Οι παίκτες και των δύο ομάδων συνέχισαν να επιδεικνύουν εξαιρετικές επιθετικές δεξιότητες και πανέμορφες συνεργασίες. Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ περιόδου να είναι 16-19 υπέρ των Bib Babes. Οι Big Babes δεν έχασαν την αισιοδοξία τους και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο σκορ σε 24-26.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι Big Babes κατάφεραν να αναπτύξουν το παιχνίδι τους και να αυξήσουν το προβάδισμά τους. Οι MnP προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Ορφανίδη και τον Κιοσέογλου, αλλά η άμυνα των Big Babes ήταν ασφυκτική και τα ενεργειακά τους όρια ήταν ανίκητα. Οι Big Babes με τους Δημητριάδη και Λεπτοκαρίδη έληξαν το δεκάλεπτο με το σημαντικό προβάδισμα των 21 πόντων 32-53.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια καθοριστική περίοδος για τους MnP, αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στην πίεση των Big Babes. Οι Big Babes συνέχισαν να επιδεικνύουν την υπεροχή τους τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, επεκτείνοντας το προβάδισμά τους και κερδίζοντας το παιχνίδι με 44-73.

MVP του τελικού είναι ο Παρασκευάς Δημητριάδης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 12 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους MnP είναι ο Κυριάκος Ορφανίδης ο οποίος πέτυχε 7 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

MnP: Δάλπας 5, Κιοσέογλου 11(3), Κυριαζής 8, Λάσκος 3, Μόκκας 7, Ορφανίδης 7, Παπαδόπουλος, Στρούζας 3(1)

Big Babes: Δατσέρης 2, Δημητριάδης 12, Ιατρίδης 8, Λεπτοκαρίδης 12(3), Παϊτάρης 13(2), Παουλεάνου 10(2), ΤερζίδηςΝ. 8, ΤερζίδηςΣπ., Χαλκίδης 8