01/07/2024
Anatolians Jazz 16 7 13 20 - 56 -
The Toy Men 18 13 9 14 - 54 -

Το δεύτερο ημίχρονο έδωσε την νίκη θρίλερ στους Anatolians Jazz!

Ο αγώνας ξεκίνησε με ένα πραγματικό θρίλερ, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν την απόλυτη ανταγωνιστικότητα. Οι καλύτεροι παίχτες των Anatolians Jazz, Αλεξάκης και Εφραιμίδης, και οι Βατακίδης, Παπαδόπουλος και Βαλκούμας από τους The Toy Men, ανέδειξαν το επίπεδο της αντιπαράθεσης. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους The Toy Men να έχουν ελαφρύ προβάδισμα, οδηγώντας το σκορ στο 16-18, προσφέροντας ένα πρώτο δείγμα της έντασης που θα ακολουθούσε.

Ίδιο μήκος κύματος και στην δεύτερη περίοδο όπου οι The Toy Men, με μπροστάρηδες τους Βατακίδη, Παπαδόπουλο και Βαλκούμα κατάφεραν να αυξήσουν κι άλλο τη διαφορά στο σκορ και να διευρύνουν το προβάδισμα της ομάδα τους με 23-31 το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ανατροπή σκηνικού και σκορ στην τρίτη περίοδο όπου οι Anatolians Jazz με τους Αλεξάκη, Εφραιμίδη και Χατζηεμμανουήλ Χαράλαμπο να ηγούνται των επιθετικών προσπαθειών κατάφεραν να μειώσουν το εις βάρος τους σκορ και να δώσουν άλλη τροπή στην ροή του παιχνιδιού. Σκορ περιόδου 13-9 υπέρ των Anatolians Jazz.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ανταγωνιστικό και οι Anatolians Jazz κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 56-54 έπειτα από ανατροπή καταφέρνοντας να διαχειριστούν το προβάδισμα τους. Ο αγώνας τελείωσε με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι το τέλος. Οι παίκτες αξίζουν συγχαρητήρια για την εξαιρετική απόδοσή τους και για τον εντυπωσιακό αγώνα που προσέφεραν.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα είναι o Θεόδωρος Αλεξάκης ο οποίος άγγιξε το Double Double έχοντας 8 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους The Toy Men ήταν o Κωνσταντίνος Βατακίδης ο οποίος πέτυχε Double Double με 11 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Anatolians Jazz: Αλεξάκης 8, Αλεξιάδης, Δούγιας 5, Εφραιμίδης 2, Παρισάκης 10, Πατελίδας 6, ΧατζηεμμανουήλΧ. 17(4), ΧατζηεμμανουήλΔ. 2, Χατζόπουλος 6

The Toy Men: Βαλκούμας 14(4), Βατακίδης 11, Θεοδωρίδης 4, Λογγινίδης 7, Πάνος 3(1), Παπαδόπουλος 15