13/04/2023
CITÉ BC 16 13 17 20 - 66 -
Polichni 5 goat 23 15 11 12 - 61 -

Το δεύτερο ημίχρονο έδωσε την νίκη στους CITE!

Στην αρχή του παιχνιδιού οι Polichni 5 Goat φάνηκαν να είναι πιο έτοιμοι και να έχουν το πάνω χέρι στο ματς , μετά από ένα σερί πόντων κατάφεραν στο τέλος να πάρουν μια διαφορά 7 πόντων. Από την άλλη οι CITE μουδιασμένοι ακόμα δεν μπόρεσαν να πάιξουν το ίδιο καλά και έτσι έμειναν πίσω στο σκορ.

Η καλή πορεία των Polichni 5 goat συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο ο Καλλιώρας έδωσε τον καλύτερό του εαυτό και έτσι κατάφεραν όχι μόνο να διατηρήσουν το προβάδισμα αλλά να το διευρύνουν κιόλας στους 9 πόντους. Ο Τζάστας για τους CITE δεν άφησε την διαφορά να ξεφύγει και έδωσε μια ανάσα στην ομάδα του.

Το σκηνικό όμως στο δεύτερο ημίχρονο θα αλλάξει καθώς οι CITE με τους Κούση και Τσιαϊλάνης κατάφεραν να μειώσουν σε μεγάλο βαθμό την διαφορά και να φτάσουν ένα βήμα πιο κοντά στην απόλυτη ανατροπή. Θεοδοσιάδης και Τελικιοζογλου με τα καλάθια τους κράτησαν την διαφορά με το μέρος της ομάδας τους.

Ο ρυθμός του αγώνα όμως είχε περάσει πλέον στα χέρια των CITE οι οποίοι σε ενα φανταστικό δεκάλεπτο κατάφεραν να δημιουργήσουν μια διαφορά και εν τέλη να πάρουν την νίκη με τελικό σκορ 66-61.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Πρόδρομος Τζάστας ο οποίος έκανε double double καθώς είχε 21 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους 5 goat είναι ο Νίκος Καλλιώρας ο οποίος άγγιξε το double double με 28 πόντους και 9 ριμπάουντ.

CITE BC: Μπατάλας , Τζάστας 21 (3) , Ανανγώστου 7 (1) , Γρηγοριάδης 2 , Τσιαϊλάνης 11 (1) , Κούσης 25 (2)

Polichni 5 goat: Κυριακίδης , Δαμιανίδης 3 , Τελικιόζογλου Θ. 2 , Δαγκλής 2 , Παπαδόπουλος , Θεοδοσιάδης 12 , Τελικιοζογλου Α. 11 , Παπαχρηστου 3 , Καλλιώρας 28 (3)