15/03/2023
Monstars 19 15 25 23 - 82 -
Yugoπλάστιγγα 15 11 22 18 - 66 -

Το δίδυμο Στράντζαλη και Καντζαρίδη έδωσε την νίκη στους Monstars!

Ξεκίνησαν δυνατά οι Monstars και προσπάθησαν να φτιάξουν από νωρίς μία διαφορά ασφαλείας από τους αντιπάλους τους με τον Στράντζαλη να ξεκινάει ζεστός τον αγώνα. Η Yugoπλάστιγγα δεν άργησε να απαντήσει με τις προσπάθειες του Δημητριάδη και του Καπετάνιου και να μείνουν κοντά στο σκορ διαμορφώνοντας το 19-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι Monstars συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά με τον Πετάβρατζη και τον Καντζαρίδη να πετυχαίνουν συνεχόμενους πόντους κοντά στη ρακέτα. Η Yugoπλάστιγγα προσπάθησε να μειώσει την διαφορά με τον Κεσίδη να βρίσκει ρυθμό αλλά η αστοχία από τα μακρινά σουτ δεν έκανε έυκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 34-26.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο προσφέροντας μερικές όμορφες φάσεις στους θεατές. Οι Monstars εκμεταλλεύτηκαν το γρήγορο παιχνίδι και με τον Στράντζαλη να συνεχίζει να πυροβολάει από την περιφέρεια έφτιαξαν μία διαφορά ασφαλείας. Η Yugoπλάστιγγα τιμώρησαν την χαλαρή άμυνα των αντιπάλων τους με τα καλάθια του Δημητριάδη και του Κεσίδη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική λειτουργία τους και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 59-48.

Στην τέταρτη περίοδο οι Monstars συνέχιζαν να ελέγχουν το παιχνίδι και με τις όμορφες συνεργασίες του Κωνσταντίνου και του Καντζαρίδη κατάφεραν να κλειδώσουν την νίκη. Η Yugoπλάστιγγα προσπάθησε να μειώσει και να δώσει άλλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι με τον Δημητριάδη, όμως η κακή αμυντική λειτουργία κοντά και μακριά από το καλάθι έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 82-66.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Νίκος Στράντζαλης με 35 πόντους, 7 ριμπάουντ και 10 ασσίστ.

Για τους Yugoπλάστιγγα ξεχώρισε ο Αναστάσιος Δημητριάδης με 29 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασσίστ.

Monstars: Πετάβρατζης 10, Στράντζαλης 35(6), Καντζαρίδης 30(1), Κωνσταντίνου 6, Τσιαδήμος 1, Μαραντίδης.

Yugoπλάστιγγα: Κεσίδης 23(5), Βαλκουμάς, Καπετάνιος 12(1), Παρταλίδης, Κουμάλας 2, Δημητριάδης 29(4).

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός που είχε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο.