27/11/2021
Phoenix Bums 16 14 12 7 - 49 -
Dilaveri 13 15 11 24 - 63 -

Το Dilaveri άλωσε το Phoenix!

Την τρίτη του νίκη στον τέταρτο όμιλο της Μaster , έκανε το βράδυ της Παρασκευής το Dilaveri , καθώς με πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε να επικρατήσει με 49 – 63 των Phoenix Bums.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε καλό και γρήγορο ρυθμό με τους Bums να έχουν μικρό προβάδισμα 16 – 13. Παλαμιδάς ήταν πρώτος σκόρερ με 4 πόντους και ακολούθησαν Κοβάτσος, Καπετανάκης και Μοσκόφογλου με 3, ενώ για το Dilaveri , 5 είχε ο Δουλουγέρης κι από κοντά ο Γόντικας με 4.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο μεταξύ των δύο ομάδων , με το σκορ να διαμορφώνεται 30 – 28 στην λήξη του ημιχρόνου. Ο Παλαμιδάς ήταν οδηγός στην επίθεση των Bums με 6 πόντους , ενώ για το Dilaveri, ξεχώριζε ο Βογιατζάκης με 6.

Με 5-0 σερί ξεκίνησαν οι Bums την τρίτη περίοδο με τρίποντο του Παλαμιδά και καλάθι του Κοβάτσου, για να έρθει άμεση απάντηση από τους φιλοξενούμενους με τρίποντο του Δουλουγέρη , και καλάθια από Μούτσο και Γόντικα(35-35). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι τα ηνία του αγώνα με 4 του Παλαμιδά και καλάθι του Καπετανάκη, για να έρθουν Δουλουγέρης και Γόντικας να γράψουν το 42 – 39.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε το Dilaveri και με 4 πόντους από Δουλουγέρη, Σιβίλια και τρίποντο του Βογιατζάκη, προσπέρασε 44-50!Ο Μοσκόφογλου έσπασε το σερί με δίποντο, αλλά οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Γόντικα, απάντησαν ξανά με 9 συνεχόμενους πόντους για το 46 – 59. Οι γηπεδούχοι είχαν χάσει το μυαλό τους και την συγκέντρωση τους και έτσι οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την μεγάλη τους νίκη με 49 – 63.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Δουλουγέρης με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταμάτης Παλαμιδάς με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Οι Bums είχαν 15 / 40 δίποντα, 4 / 16 τρίποντα, 7 / 12 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη. Το Dilaveri είχε 21 / 50 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 6/ 16 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασα 14 ασίστ, έκλεψε 12 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 7 λάθη.

Phoenix Bums(Κοβάτσος):Παλαμιδάς 17 (6ρ.), Καδάς 5, Μοσκόφογλου 7, Μπαλτζόγλου, Καπετανάκης 7(8ρ.), Κοβάτσος 8(7ρ.), Λάσπας 5(6ρ.).

Dilaveri (Καζέρος):Σιβίλιας 10 (7ρ.), Γόντικας 15(14ρ.), Μούτσος 7, Δουλουγέρης 17(8ρ.), Βογιατζάκης 14(11ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι δυνατές μονομαχίες μέσα στην ρακέτα!