02/12/2021
Dilaveri 17 13 21 12 - 63 -
Milwaukee Sucks 5 12 21 15 - 53 -

Το Dilaveri τη ματσάρα!

Δύο σκληροτράχηλα σύνολα αναμετρήθηκαν στο κλειστό προπονητήριο του ΣΕΦ το βράδυ της Τρίτης, με το Dilaveri να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 63-53, απέναντι στην παρέα των Milwaukee Sucks.

Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν από το ξεκίνημα κοντά στο καλάθι, το παιχνίδι ξεκίνησε με την παρέα του Δουλουγέρη να προηγείται με 8-0, μετά από καλό ξεκίνημα δικό του και του Γόντικα. Παρά τις προσπάθειες των Μιχάκη (1) και Γανέλη, η διαφορά δεν έπεσε με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-5.

Η ενέργεια του Κυριτσόπουλου παρέα με την άνοδο όλων των Sucks, βελτίωσε την εικόνα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι μείωσαν τη διαφορά αλλά δεν κατεφεραν να περιορίσουν τον Γόντικα, ο οποίος… αλώνιζε στην ρακέτα και σκόραρε με κάθε τρόπο, με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-17, ύστερα από buzzer τρίποντο του Δουλουγέρη.

Όμορφο και δυνατό ξεκίνημα για Sucks στο δεύτερο ημίχρονο, με Γκολφινόπουλο (1) και Μιχάκη (1) να εκτελούν για τρεις, μειώνοντας την ψαλίδα του σκορ. Η αποβολή του Τζιά δεν επιρρέασε τους γηπεδούχους, οι οποίοι πάρα την αρχική… παγωμάρα, ανέκαμψαν και ανέβασαν τη διαφορά στο 51-38, κλείνοντας το δεκάλεπτο.

Ο ρυθμός παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα, οι Sucks δεν… παράτησαν ποτέ το παιχνίδι, προσπαθώντας μέχρι τέλους τον αγώνα, με το τελικό σκορ όμως να είναι το 63-53 και να βρίσκει το Dilaveri με το ροζ φύλλο αγώνα αγκαλιά, με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν το ραντεβού τους για τον δεύτερο γύρο, όπου ελπίζουμε όλοι σε άλλον ένα τέτοιο αγώνα, γεμάτο πάθος, δυνατές μονομαχίες και ποιότητα!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Γόντικας με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Απόστολος Μιχάκης με 25 πόντους, 3 ριμπάουντ και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 22/52 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 13/22 βολές, 44 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/25 δίποντα, 8/35 τρίποντα, 13/18 βολές, 33 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη.

Dilaveri (Καζέρος) : Παληγιάννης 3, Σιβίλιας 5, Γόντικας 16 (11 ριμπ.), Στιβακτάκης 5, Τζιάς, Βαλιάνος 6, Δουλουγέρης 15, Βογιατζάκης 12, Παπαγιαννακόπουλος 1.

Milwaukee Sucks (Γκολφινόπουλος) : Διαμάντης, Φωτόπουλος 5, Σαμιωτάκης 1 (11 ριμπ.), Μαυροειδής 10, Γανέλης 4, Κυριτσόπουλος 5, Μιχάκης 25, Γκολφινόπουλος 3.

Τι μας άρεσε : Η πληθωρική εμφάνιση του Γιώργου Δουλουγέρη (ας όψονται όσα είπε ο σπίκερ και του ανέβασαν την ψυχολογία, στις δηλώσεις πριν το παιχνίδι).

Το πάθος και το βάθος πάγκου των Sucks, οι οποίοι πάρα την ήττα, έχουν την ποιότητα για καλύτερα αποτελέσματα στους επόμενους αγώνες.