13/10/2022
Πλατειακοί 10 20 10 14 - 54 -
Los Abeles Fakers 8 11 12 11 - 42 -

Το εισιτήριο στους The Shot, τα εύσημα στους Fakers!

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου πήραν χθες το βράδυ στο Περιστέρι οι The Shot, καθώς για την τρίτη αγωνιστική του 14ου ομίλου του Basketaki Cup κέρδισαν τους μαχητικούς Los Abeles Fakers με 54-42 και τερμάτισαν στην δεύτερη θέση!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Los Abeles Fakers στο ματς, καθώς με τρίποντο του Πέγκα και 3 πόντους του Αντωνάκη, προηγήθηκαν με 0-6 στα πρώτα τρία λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 4 πόντους του Βλασταρίδη και βοήθειες των Δημήτρη Ντιμπ, Χριστοφορίδη και Κανταρτζή, προσπέρασαν με 10-8!

Στην δεύτερη περίοδο οι The Shot ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 5 πόντους του Κώστα Ντιμπ, 4 του Βούλγαρη και τρίποντα των Κανταρτζή - Αναστασάκη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 30-19. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Ουζουνίδη και τους 4 του Τσαντζαλή.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Απατεώνες" πάτησαν γκάζι και με 7 νέους πόντους του Αντωνάκη και τρίποντο του Ουζουνίδη, πλησίασαν στον πόντο, 32-31, 4:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ξύπνησαν στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι και με 5 πόντους του Βλασταρίδη και δίποντα των Κώστα Ντιμπ και Αναστασάκη, ξέφυγαν στους 9, 40-31, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι The Shot είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Κώστα Ντιμπ, Δημήτρη Ντιμπ, Χριστοφορίδη και Βλασταρίδη, έφτασαν τελικά εύκολα στη νίκη με 54-42. Για τους Los Abeles Fakers στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Πέγκας, Ουζουνίδης και Αντωνάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/14 βολές, 19/52 δίποντα και 4/26 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/8 βολές, 12/42 δίποντα και 5/31 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 18 λάθη.

Betsson mvp των The Shot ο Χριστοφορίδης με 5 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 2/5 δίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Los Abeles Fakers ο Αντωνάκης με 19 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 5/6 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

The Shot (Αναστασάκης): Χριστοφορίδης 5, Αναστασάκης 6 (1), Βλασταρίδης 14 (1), Βούλγαρης 4, Δρελιώζης 2, Κανταρτζής 5 (1), Κοντομίχης 1, Lazukic, Ντιμπ Κ. 9 (1), Ντιμπ Δ. 8

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Αντωνάκης 19 (2), Ηρειώτης, Κωνσταντουδάκης, Λουκαΐτης, Μαυρακάκης, Ουζουνίδης 10 (2), Πέγκας 9 (1), Τσαντζαλής 4

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Los Abeles Fakers, αλλά και η διαχείριση του αγώνα από τους The Shot!