15/05/2023
Ραμολιμέντα 5 16 12 16 - 49 -
The Jokers 19 11 9 14 - 53 -

Το έκαναν δύσκολο οι Jokers!

Το πρώτο «ροζ» δύλλο αγώνα στην Summer Master League πήραν οι Jokers το βράδυ της Δευτέρας 15 Μαΐου, καθώς επικράτησαν 49-53 των Ραμολιμέντων. Οι φιλοξενούμενοι αν και διατηρούσαν μία διψήφια διαφορά στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, είδαν τους αντιπάλους τους να επιστρέφουν στο ματς και το παιχνίδι να μετατρέπεται σε ντέρμπι. Τελικά όμως ήταν οι Jokers που έκαναν το 1-1, με τα Ραμολιμέντα να μην ολοκληρώνουν την επιστροφή τους και να πέφτουν στο 0-3.

Όσον αφορά τον αγώνα, στο πρώτο δεκάλεπτο τα πράγματα πήγαν όπως τα ήθελαν οι φιλοξενούμενοι. Τα Ραμολιμέντα πέτυχαν 5 πόντους στο ξεκίνημα του ματς με τον Γουριώτη και έπειτα… τίποτα! Οι Jokers εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους, ενώ ο Σταθέας είχε ξεκινήσει «ζεστά» πίσω από τα 6,75 και κάπως έτσι το σκορ έφτασε στο 5-16. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ακόμα ένα τρίποντο, αυτή την φορά από τον Καλλινίδη για το 5-19.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο 5-24, με τα Ραμολιμέντα σιγά-σιγά στην συνέχεια να βρίσκουν τα πατήματά τους. Τσούτης και Τσαφαντάκης έδωσαν λύσεις από το τρίποντο, ενώ Μάρκου και Γουριώτης «χτύπησαν» από κοντά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μειώσουν σε 21-29. Οι Jokers πήγαν στην διακοπή του ημιχρόνου με το υπέρ τους 21-30, έπειτα από την μία βολή του Καλλινίδη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Jokers συνέχισαν το ίδιο «μουδιασμένα» όπως ολοκλήρωσαν την δεύτερη περίοδο, όμως τα Ραμολιμέντα από την άλλη δεν μπόρεσαν να γίνουν περισσότερο απειλητικά. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο -6 (27-33) με τον Καραχρήστο, αλλά Καλλινίδης και Καραγιαννίδης είχαν τον τρόπο να στείλουν ξανά την ομάδα τους στο +10 (27-37). Οι δύο ομάδες τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με μία απόσταση 6 πόντων να τις χωρίζει και το σκορ στο 33-39.

Σταθέας, Τζιτζογλάκης και Ρούσης διαμόρφωσαν το 33-45 στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, όμως τα Ραμολιμέντα ήταν έτοιμα να κάνουν την αντεπίθεσή τους. Με ένα σερί 8-0, λοιπόν, οι γηπεδούχοι έγραψαν το 41-45, ενώ λίγο αργότερα με καλάθι του Τσούτη η διαφορά έπεσε στο δίποντο (44-46) και πλέον το ματς είχε πάρει «φωτιά». Σταθέας και Αγγελάκης έκαναν το 44-50, αλλά ο Τσούτης με τρίποντη εκτέλεση κράτησε την ομάδα του ζωντανή (47-50). Το παιχνίδι έγινε «θρίλερ» στο τέλος καθώς με το σκορ στο 47-51, οι Jokers έκαναν αντιαθλητικό φάουλ λίγο πριν τη λήξη και ο Τσαφαντάκης ευστοχώντας στις δύο βολές έκανε το 49-51. Η μπάλα παρέμεινε στα χέρια των Ραμολιμέντων, τα οποία δεν μπόρεσαν να βρουν καλάθι ισοφάρισης ή προσπεράσματος και κάπως έτσι ήρθε ο Ρούσης για να γράψει με τις δύο βολές του το τελικό 49-53.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Καλλινίδης με 10 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 6 ριμπάουντ. Από τα Ραμολιμέντα κατάφερε να ξεχωρίσει ο Δημήτρης Γουριώτης με 12 πόντους, 1 κλέψιμο και 8 ριμπάουντ.

Τα Ραμολιμέντα είχαν 12/35 δίποντα, 6/29 τρίποντα, 7/12 βολές, 40 ριμπάουντ, αλλά και 9 ασίστ, 3 κλεψίματα και 10 λάθη. Οι Jokers μέτρησαν 13/32 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 12/21 βολές, 39 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Παράλληλα είχαν 6 κλεψίματα, 6 λάθη και 1 μπλοκ.

Ραμολιμέντα (Τσούτης): Γουριώτης 12(8ρ.), Εμμανουηλίδης 1(5ρ.), Καραχρήστος 3(7ρ.), Κονοφάος, Κοψιδάς, Μάρκου 6(8ρ.), Μπονώρης, Ποσταλής 8, Τσαφαντάκης 9(1ρ.), Τσούτης 10(8ρ.)

The Jokers (Χατζημιχαήλ): Αγγελάκης 3(6ρ.), Απτόσγλου, Καλλινίδης 10(6ρ.), Καραγιαννίδης 8(6ρ.), Κωστελέτος 2(1ρ.), Ρούσης 14(5ρ.), Σταθέας 14(4ρ.), Τζιτζογλάκης 2(3ρ.), Φιλιππάκος

Τι μας άρεσε: Το δραματικό φινάλε του παιχνιδιού.