22/02/2022
Hurricanes 14 14 12 17 - 57 -
Spartans BC 6 14 7 9 - 36 -

Το έκαναν εύκολο οι Hurricanes!

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψαν οι Hurricanes το ντέρμπι με τους Spartans, καθώς το βραδάκι της Κυριακής στο Αρένα, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση έχοντας υπεροπλία μέσα στο ζωγραφιστό, επικράτησαν με 57 – 36 και απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής.

Οι Hurricanes πατούσαν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και με τον Χάρο να οδηγεί με 5 πόντους και τους Βλάχο και Ιωαννίδη να ακολουθούν με 4 έκαστος, είχαν προβάδισμα με 14 – 6. Για τους Σπαρτιάτες , Ζαν Μπατίστ, Γαλαριώτης και Καμπούρης πέτυχαν από ένα καλάθι.

Οι Spartans μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Μπακοκοιλιά να βάζει 5 πόντους, μείωσαν 14-12. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με μπροστάρη τον Ηλιού με 6 πόντους και την μπάλα να περνάει στο ζωγραφιστό, με τον Φραγκούλη να εκμεταλλεύεται τις πάσσες με 4, ανέβασαν την διαφορά για να έρθουν οι Σπαρτιάτες με δύο τρίποντα από Ζαν Μπατίστ και Καμπούρη, να γράψουν το 28 – 21 του πρώτου ημιχρόνου.

Σε χαμηλό τέμπο κυλούσε η τρίτη περίοδος, με τον Ηλιού να έχει 4 πόντους και τους Χάρο και Μακρή να σκοράρουν από μακριά για τους προπορευόμενους ,ενώ τις λιγοστές λύσεις για τους φιλοξενούμενους, έδιναν οι Καμπούρης και Μπακοκοιλιάς με τρίποντα(40-27).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Hurricanes επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους! Με τρομερό πλουραλισμό στην επίθεση , καθώς οκτώ διαφορετικοί παίκτες βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, Ολοκλήρωσα την μεγάλη νίκη του 57 – 36. Για τους Spartans, ένα τρίποντο έβαλε ο Ν.Σάσσαρης και από ένα καλάθι Καμπούρης, Π.Σάσσαρης και Ζαν Μπατίστ.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παρασκευάς Ιωαννίδης με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαλε ο Κωνσταντίνος Μπακοκοιλιάς με 8 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Οι Hurricanes είχαν 19 / 44 δίποντα, 4 / 15 τρίποντα, 7 / 13 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Οι Spartans είχαν 7 / 32 δίποντα, 6 / 35 τρίποντα, 4 / 10 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Hurricanes (Μακρής):Βασιλειάδης 2, Βλάχος 4(10ρ.), Ηλιού 12, Ιωαννίδης 14(9ρ.), Κασελάκης 2, Μακρής 3(8ρ.), Παπαδημητρίου 2, Ταμιωλάκης 2, Φραγκούλης 6, Χάρος 12.

Spartans (Καμπούρης): Αμοργιανός 1(6ρ.), Γαλαριώτης 2, Ζαν Μπατίστ 8(11ρ.), Καμπούρης 10(7ρ.), Μπακοκοιλιάς 8, Ζαφειρόπουλος,Ν.Σάσσαρης 3, Π.Σάσσαρης 4.

Τι μας άρεσε: Το μπάσκετ υπομονής και το ωραίο passing game των Hurricanes.