24/03/2022
Peristeri Phantoms 13 10 17 28 - 68 -
Skroutz 9 12 9 13 - 43 -

Το έκαναν εύκολο οι Phantoms!

Σε μια αναμέτρηση που θα μπορούσε να κρύβει… εκπλήξεις, οι Peristeri Phantoms έφτασαν στη δίκαιη επικράτηση απέναντι στους Skroutz με τελικό σκορ 68-43, με την αναμέτρηση να πραγματοποιείται στο κλειστό του ΣΕΦ.

Πολύ όμορφο το ξεκίνημα του αγώνα, με τους Μπεκρή (1) και Κάλα (1) να σκοράρουν από την περιφέρεια, τον Κότσιρα να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι και τους Phantoms να προηγούνται με 13-9 στο τέλος του δεκαλέπτου και τον Παυλίδη να δίνει ρυθμό στην παρέα του Λεωνάκη.

Ισορροπημένο και το δεύτερο δεκάλεπτο στον αγώνα, με τους Skroutz να θέλουν να τρέξουν, να το καταφέρνουν με τον Παπαδόπουλο στα… κουμάντα και τον Λεωνάκη κυρίαρχο στα ριμπάουντ. Ο Αναστασόπουλος (1) βρήκε στόχο από την γωνία λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου και κράτησε μπροστά τους Phantoms με 23-21.

Χέρι χέρι ή αναμέτρηση στην επιστροφή από τα αποδυτήρια, με τις δύο παρέες να ανταλλάσσουν όμορφες φάσεις και καλάθια. Ο Μπεκρής και ο Αναστασόπουλος (1) ανέβασαν ένταση προς το τέλους της τρίτης περιόδου και παρέσυραν τους Phantoms, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 40-30.

Πάρα τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων για ανατροπή της κατάστασης αυτό δε συνέβη, με τον Κάλα (1) να σκοράρει και να “κλειδώνει” την υπόθεση νίκη, με το τελικό σκορ να είναι το 68-43 και τους Phantoms να φτάνουν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μπεκρής με 24 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 2 λάθη. Από Skroutz ξεχώρισε ο Φοίβος Παυλίδης με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 13/42 δίποντα, 11/37 τρίποντα, 9/13 βολές, 46 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/47 δίποντα, 1/16 τρίποντα, 2/12 βολές, 45 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 11 λάθη.

Peristeri Phantoms (Τσίτουρας) : Μπεκρής 24 (18 ριμπ.), Φιλιππής 11, Αλεξόπουλος 2, Κάλας 8 (15 ριμπ.), Κότσιρας 7, Αναστασόπουλος 16.

Skroutz (Λεωνάκης) : Πουλής 6, Παυλίδης 16 (11 ριμπ.), Παπαδόπουλος 9, Φέτσιος, Λεωνάκης 6 (11 ριμπ.), Βαρβιτσιώτης 6, Καρανατσίδης.

ΤΊ μας άρεσε : Ένας πανέμορφος αγώνας με εξαιρετικό κλίμα!