07/11/2022
ΔΣΑ 13 9 9 11 - 42 -
San Agrinio Engineers 15 23 12 16 - 66 -

Το έκαναν εύκολο οι San Agrinio Engineers!

Την πιο ευρεία νίκη της πρεμιέρας πέτυχαν οι San Agrinio Engineers με το 66 - 42 επί του ΔΣΑ.Η ομάδα του Ντίνου Τασόπουλου πάτησε "γκάζι" στο δεύτερο δεκάλεπτο, έστειλε τη διαφορά στους 16 και στη συνέχεια είχε τον έλεγχο φτάνοντας σε μια εύκολη επικράτηση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και οι φιλοξενούμενοι στο φινάλε πήραν προβάδισμα δύο πόντων.

Ο ΔΣΑ πήρε προβάδισμα ενός πόντου στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όμως οι παίκτες των φιλοξενούμενων έτρεξαν σερί 11 - 0 ξεφεύγοντας με 10 και με συνολικό επιμέρους σκορ στο τελευταίο επτάλεπτο 19 - 2 ήταν μπροστά με 16 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Engineers έφτασαν μέχρι το +25, με το ΔΣΑ να μειώνει στους 19 στο 30ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ξανά τη διαφορά πάνω από τους 20 στην τελευταία περίοδο και έφτασαν στην επικράτηση με το τελικό +24.

Πρώτος σκόρερ και Betsson MVP των νικητών ήταν ο Νικήτας Παπαγαλάνης με 20 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Γιώργος Τασόπουλος που ήταν ο MVP του αγώνα.

Για το ΔΣΑ πρώτοι σκόρερ ήταν οι Μπέλλας και Τάτσης που σημείωσαν από 7 πόντους.

Τι μας άρεσε. Ο Νίκος Τάγκας βρήκε συμπαραστάτες και όλα δείχνουν ότι θα κόψει τις "υπερωρίες" στο γήπεδο και οι Engineers θα έχουν και άλλους παίκτες σημεία αναφοράς.

Τι δε μας άρεσε. Ο ΔΣΑ είχε γεμάτο ρόστερ, αλλά χρειάζεται να προσπαθήσει αρκετά και να βρει λύσεις στο επιθετικό κομμάτι.

ΔΣΑ (Στάθης Σταθόπουλος): Ρόμπολας 6(1), Μπέλλας 7, Παπαδημητρίου 3(1), Κυριλής, Τάτσης 7(1), Σαφαρίκας 5(1), Ράπτης 2, Γκρίζης 3, Στουραΐτης 2, Τζωρτζόπουλος 2, Καββαδίας 5.

SAN AGRINIO ENGINEERS (Ντίνος Τασόπουλος): Γιολδάσης 2, Καταγής 8(2), Κολτσίδας 3, Τασόπουλος 14(2), Κοτρώτσος, Παπαθανασίου 2, Πρέζας 6, Τάγκας 8(1), Παπαγαλάνης 20(2), Μπουλούμπασης 3(1).