03/11/2021
Athens Pistols 9 24 6 12 - 51 -
Flood BC 13 22 16 23 - 74 -

Το έκαναν εύκολο οι Flood!

Επιστροφή στις νίκες για τους Flood στον πρώτο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους Athens Pistols με 51-74 στο κλειστό του Κολωνού!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Flood, καθώς με 4 πόντους του Ζαφειρόπουλου και τριποντάκι του Ασπιώτη, προηγήθηκαν με 9-13. Ο Βέλλης με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 είχαν οι Δημήτρης Ρήγας και Βρυώνης.

Στην δεύτερη περίοδο οι επιθέσεις των δύο ομάδων πετούσαν φωτιές, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν μέχρι και στο +9, 19-28, μετά από 9 πόντους του Καραχάλιου, 8 του Σταματόπουλου και τρίποντο του Χριστοφίλη. Ωστόσο, οι Athens Pistols πρόλαβαν να αντιδράσουν και με 10 πόντους του Φασουλάκη, 9 του Κόκκαλη και τρίποντα των Δημήτρη και Σταμάτη Ρήγα, μείωσαν στο καλάθι, 33-35!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Flood έσφιξαν την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Ασπιώτη και Ζαφειρόπουλο με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα, έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, 39-51. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο τα Πιστόλια, με τον Βέλλη να ευστοχεί από την περιφέρεια και τον Κόκκαλη μέσα από την ρακέτα. Σκορ τρίτης περιόδου 39-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Ασπιώτη διαχειρίστηκε άψογα το ματς και έτσι έφτασε εύκολα στη νίκη με 51-74 , έπειτα από 6 πόντους του Τσάπα, 5 του Καραχάλιου, 4 του Ζαφειρόπουλου και τρίποντο του Σταματόπουλου. Για τους Athens Pistols στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Κόκκαλης με τους 5 πόντους που πέτυχε.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/11 βολές, 16/55 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 14/24 βολές, 24/63 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Athens Pistols ο Κόκκαλης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές και 7/20 δίποντα. Μάζεψε 20 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Κορυφαίος των Flood ο Τσάπας με 9 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 2/6 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Athens Pistols (Ρήγας Σ.): Φασουλάκης 9, Ρήγας Δ. 8 (1), Βέλλης 9 (2), Κόκκαλης 16, Βρυώνης 2, Σάρρας 2, Ρήγας Σ. 5 (1)

Flood (Ασπιώτης): Βλάχος 4, Γρηγορακάκης, Ζαφειρόπουλος 11, Σταματόπουλος 11 (1), Καραχάλιος 14, Τσάπας 9 (1), Ασπιώτης 9 (1), Αλικανιώτης, Χριστοφίλης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Flood σε όλους τους τομείς!