22/12/2021
New York Fix 9 12 13 7 - 41 -
Mad Frogs 11 4 19 17 - 51 -

Το έκαναν ξανά οι Mad Frogs!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, οι Mad Frogs κέρδισαν για δεύτερη φορά φέτος τους New York Fix με 41-51 και πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τους Phoenix Bums!

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Mad Frogs να βρίσκονται μπροστά με 9-11, μετά από 5 πόντους του Brkic και βοήθειες των Αδαμόπουλου, Καραντζούνη και Στέργιου. Ο Αθανασόπουλος με 3 πόντους και οι Σεΐζης, Παναγόπουλος και Χριστοδούλου με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά του ματς.

Στην δεύτερη περίοδο οι New York Fix έσφιξαν την άμυνά τους και με δράστες στην επίθεση Σεΐζη (4π), Καλπακίδη και Κουτούζο, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 21-15. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το διάστημα, με τους Τσάμπο και Σαΐνη να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Με δύο τρίποντες βόμβες του Riki Riki στα μέσα της τρίτης περιόδου, οι Μπυρόβιοι έχτισαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά 10 πόντων, 32-22, 4:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, η ομάδα του Καραμήτσου, αν και έχασε για λίγο την ηρεμία της με την αποβολή του Καραντζούνη, κατάφερε με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Brkic με 14 πόντους και τρίποντο του Κατσαρού να ισοφαρίσει σε 34-34, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Έχοντας πάρει την ψυχολογία με το μέρος τους, τα “Βατράχια” ήταν ανώτερα στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τους Στέργιου, Τσάμπο, Σαΐνη, Brkic και Σταματελόπουλο να βρίσκουν στόχο, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 41-51. Δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι και έτσι δεν τους έφταναν οι 5 πόντοι του Αθανασόπουλου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/17 βολές, 10/23 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Πήραν 29 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 8/12 βολές, 17/49 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Πολυτιμότερος των New York Fix ο Αθανασόπουλος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές και 3/8 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 3 τάπες. Κορυφαίος των Mad Frogs ο Brkic με 22 πόντους (double-double), έχοντας 7/8 βολές, 6/11 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

New York Fix (Καλπακίδης): Χριστοδούλου 6, Σεΐζης 6, Παναγόπουλος 4, Αθανασόπουλος 10, Κουτούζος 6 (1), Riki Riki 6 (2), Καλπακίδης 3 (1), Ζορμπάς

Mad Frogs (Καραμήτσος): Κατσαρός 3 (1), Σταματελόπουλος 2, Τσάμπος 7 (1), Γιαννόπουλος, Brkic 22 (1), Αδαμόπουλος 2, Σαΐνης 6, Καραντζούνης 2, Στέργιου 7

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση που έβγαλαν οι Mad Frogs όταν βρέθηκαν στο -10!