28/09/2023
RBD Indians B.C 21 17 15 22 - 75 -
Nickan 15 13 17 20 - 65 -

Το έκαναν όπως στην πρεμιέρα οι Indians!

Μία ακόμα νίκη έβαλαν στο «σακούλι» τους οι Indians. Η ομάδα του Μανώλη Κρητικού ξεπέρασε το εμπόδιο της Nickan με 75-65 και συνέχισε με τον ίδιο τρόπο, όπως στην πρεμιέρα, φτάνοντας έτσι στο 2-0. Η Nickan πάλεψε σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, όμως πλήρωσε το κακό ξεκίνημά της στο παιχνίδι και έτσι δεν γλίτωσε την τρίτη ήττα της σε τρία δικά της ματς (0-3).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, χτυπώντας μπροστά, αλλά και πίσω, από την γραμμή του τριπόντου. Για αυτό και το σκορ έφτασε σε υψηλά επίπεδα από νωρίς, με τους Indians να προηγούνται 18-4. Οι φιλοξενούμενοι στα πρώτα λεπτά ζορίστηκαν αρκετά, όμως από το καλάθι του Μεϊδάνη και έπειτα πήραν κάπως μπρος και μείωσαν σε 21-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Αναστάσης Μπάγκος ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο δεκάλεπτο και μάλιστα έφερε την ομάδα του στο -2 (27-25). Ο Ιωακειμίδης απάντησε με τρίποντο για το 30-25 και έτσι δεν επέτρεψε στους αντιπάλους του να πιστέψουν στην ανατροπή. Μάλιστα μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έφεραν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο, καθώς Μπουρίτης και Παπανικολάου έγραψαν το 38-28.

Με φόρα μπήκαν και στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, με τον Ιωακειμίδη να κάνει το 44-28. Οι φιλοξενούμενοι βλέποντας τους αντιπάλους τους να απομακρύνονται, έψαχναν τρόπους για να βγάλουν αντίδραση. Τελικά κατάφεραν να πατήσουν καλύτερα, με τον Τσίλη να βρίσκει το χέρι του από το τρίποντο και τον Μεϊδάνη να φέρνει επίσης σημαντικούς πόντους. Έτσι πλησίασαν στο 53-45, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ενώ η Nickan έκανε κάτι για να πλησιάσει, οι Indians έβρισκαν τρόπο ώστε να κρατούν μία απόσταση ασφαλείας. Αυτό ήταν το σκηνικό που επικρατούσε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Λίγα λεπτά πριν το τέλος η Nickan έφτασε στο 68-61 με το τρίποντο του Σαμπατά. Εκεί πλέον έπαιζε την τελευταία της «ζαριά», αλλά οι Indians φάνηκαν ικανοί να διατηρήσουν την απόστασή τους. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις βολές τους και δεν κινδύνεψαν ουσιαστικά μέχρι τη κόρνα της λήξης. Έτσι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν τελικά τη νίκη με 75-65.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανάργυρος Παπανικολάου με 25 πόντους, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 17 ριμπάουντ και 3 μπλοκ. Από τη Nickan ξεχώρισε ο Αναστάσης Μπάγκος με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Οι Indians μέτρησαν 19/46 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 19/27 βολές, 51 ριμπάουντ, αλλά και 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 14 λάθη και 5 μπλοκ. Η Nickan είχε 19/45 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 9/15 βολές, 36 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Παράλληλα έκανε 11 κλεψίματα, 12 λάθη και 3 μπλοκ.

Indians (Κρητικός): Αρβανίτης 4(6ρ.), Γάκος, Ζέζας, Ιωακειμίδης 13(4ρ.), Κουρκούρης 6(2ρ.), Κρητικός 2, Μαρπίνης, Μπεκράκης 2(2ρ.), Μπουρίτης 21(7ρ.), Παπανικολάου 25(17ρ.), Τριαντάφυλλος 2(3ρ.)

Nickan (Σιγανός): Καραμπάτσος, Κερένης 8(5ρ.), Μαρκόπουλος 6(9ρ.), Μαστορόπουλος, Μεϊδάνης 13(3ρ.), Μορφιάδης, Μπάγκος Ι., Μπάγκος Α. 21(5ρ.), Σαμπατάς 8(4ρ.), Σιγανός, Τσίλης 9(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Το καλό ξεκίνημα των Indians στο παιχνίδι.