30/10/2023
Pharmaco Team 10 20 21 19 - 70 -
Agrinio Magic 2023 13 14 1 8 - 36 -

Το έκανε εύκολο στο δεύτερο ημίχρονο η Pharmaco Team

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που βρήκε τις δύο ομάδες πολύ κοντά στο σκορ, η Pharmaco Team ανέβασε στροφές και εκμεταλλευόμενη και τη μεγάλη αστοχία των Magic που πέτυχαν μόλις 9 πόντους στο δεύτερο μισό, έφτασε στη νίκη. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο με τους Magic να προηγούνται με 3 στο φινάλε.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μικρό προβάδισμα στη λήξη του ημιχρόνου.

Η Pharmaco Team έτρεξε σερί 17 - 0 στην τρίτη περίοδο, ξέφυγε με 20 πόντους και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +23 με τους Magic να πετυχαίνουν μόλις 1 πόντο.

Στο τελευταίο διαδικαστικό δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άνοιξαν περισσότερο τη διαφορά και πήραν τη νίκη με το τελικό +34.

Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν ο Betsson MVP Γιώργος Γκρίζης και ο Θωμάς Κουτρουμάνος που σημείωσαν από 15 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Κώστας Σταμούλης.

Για τους Magic πρώτος σκόρερ ήταν ο Άγγελος Τζαγκαράκης που πέτυχε 9 πόντους.

Τι μας άρεσε. Παρά το γεγονός ότι η Pharmaco Team έχασε νωρίς με τραυματισμό τον Πάνο Κουδούνα, δεν αγχώθηκε και έφτασε στη νίκη με μεγάλη διαφορά.

Τι δε μας άρεσε. Οι Magic έχουν μεγάλα κενά διαστήματα στο παιχνίδι τους και δείχνουν ότι θα χρειαστούν χρόνο για να βρεθούν σαν ομάδα.

PHARMACO TEAM (Γιώργος Μηλιάτης - Ανδρέας Χολής): Αλιφέρης 4, Αναστασόπουλος 7, Γκάτσης 6, Γκρίζης 15(2), Κουδούνας, Κουτρουμάνος 15(2), Μηλιάτης, Παληγεώργος 4, Πανταζής, Σταμούλης 14(2), Τσουκαλάς 5(1), Χολής.

AGRINIO MAGIC 2023 (Χρήστος Γιαννοκώστας - Θόδωρος Καρβούνης): Αθανίτης, Βαρδουλάκης 6, Διδασκάλου 2, Κουβέλης 7(1), Λέρης 2, Μπουλούκης 2, Τζαγκαράκης 9(1), Τηγάνης 6, Τρομάρας 2, Τσιρώνης.