20/12/2022
Aguanile 15 12 21 11 - 59 -
Brazzers 11 18 5 17 - 51 -

Το έκανε ξανά η Aguanile!

Το βράδυ της Τρίτης στο Basketaki Arena η Aguanile (Master) υποδέχθηκε τους Brazzers (Elite) σε knock out αναμέτρηση για τη φάση των 32 του Basketaki Cup. Όπως και πριν 5 χρόνια με το μυθικό τρίποντο του Σιμιτσόπουλου επί των Stidado Bulls, έτσι και φέτος η Aguanile απέκλεισε ξανά ομάδα από την μεγάλη κατηγορία. Αποδεκατισμένη εμφανίστηκαν οι Brazzers που είχαν μόλις μια λύση από τον πάγκο και πληγώθηκαν τόσο από τις απουσίες όσο και από την «καταστροφική» τρίτη περίοδο (21-5). Οι Λατίνοι αναμένουν να μάθουν τον επόμενο αντίπαλο τους που θα προκύψει από το ζευγάρι New World Fix – Elapuse. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματική ήταν η Agua στο ξεκίνημα. Με τους Καλαφάτη (6π.) και Ρουκουνάκη (5π.) να ξεχωρίζουν και τους Σιαμπλή (2π.) και Αξαμπανόπουλο (2π.) να τους ακολουθούν, οι Λατίνοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +4. Από την άλλη το περιφερειακό δίδυμο των Βαρθολομαίου (6π.) και Δαρδαμάνη (5π.) τράβηξε κουπί στην επίθεση των Brazzers. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-11.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Brazzers παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι. Βαρθμολομαίος (6π.), Κατέρης (3π.), Χρόνης (3π.), Σαμπάνης (4π.) και Δαρδαμάνης (2π.) σκόραραν με συνέπεια, μετατρέποντας το -4 σε +2. Στην αντίπερα όχθη, η Agua βασίστηκε στις επιθετικές πρωτοβουλίες των Σιμιτσόπουλου (6π.), Σιαμπλή (4π.) και Συκαρά (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 27-29.

Μετά την ανάπαυλα η Aguanile οδήγησε σε επιθετικό μπλακ άουτ τους Brazzers. Διανύοντας, μάλιστα, το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς, οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφιο προβάδισμα με τους Αξαμπανόπουλο (5π.), Σιαμπλή (5π.), Σιμιτσόπουλο (4π.), Ρουκουνάκη (4π.) και Καλαφάτη (2π.) να ξεχωρίζουν. Μόλις 5 πόντους σκόραραν οι Brazzers που βρέθηκαν απότομα στο -14. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 48-34.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι Brazzers ανέβασαν ένταση σε άμυνα και επίθεση και άρχισαν να θυμίζουν την ομάδα που όλοι ξέρουμε. Το  επιθετικό κρεσέντο του Δαρδαμάνη (12π.) και οι πολύτιμες βοήθειες των Βαρθολομαίου (3π.) και Χρόνη (2π.) μείωσαν σημαντικά τη διαφορά. Την κρίσιμη ώρα, όμως, ο Συκαράς (6π.) φώναξε «παρών» και με δύο κομβικά τρίποντα απλοποίησε ξανά την κατάσταση για την Aguanile που επικράτησε τελικά με 59-51.

Στο τέλος του αγώνα, η Aguanile είχε 19/51 δίποντα, 4/12 τρίποντα και 9/18 βολές. Μάζεψε 47 ριμπάουντ, μοίρασε 19 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Brazzers είχαν 16/40 δίποντα, 3/26 τρίποντα και 10/17 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 5 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάνος Ρουκουνάκης με 12 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 1/2 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 32 λεπτά συμμετοχής. Από τους Brazzers ξεχώρισε ο Θάνος Δαρδαμάνης με 20 πόντους, έχοντας 6/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Aguanile (Γκέγκιος) : Αξαμπανόπουλος 11, Γκέγκιος, Καλαφάτης 8, Ρουκουνάκης 12 (1), Σιαμπλής 9, Σιμιτσόπουλος 10, Συκαράς 9 (3), Χρυσοσπάθης.

Brazzers (Δαρδαμάνης) : Βαρθολομαίος 17, Βασιλόπουλος 2, Δαρδαμάνης 20 (2), Κατέρης 3, Σαμπάνης 4, Χρόνης 5 (1).

Τι μας άρεσε : Το κλίμα της αναμέτρησης.