25/09/2024
House of Buckets 7 8 12 9 - 36 -
Old Firm BC 15 16 13 19 - 63 -

Το έκανε όπως στη πρεμιέρα η Old Firm!

Η Old Firm συνέχισε με φόρα τις υποχρεώσεις της στη Development League καθώς το βράδυ της Τετάρτης 25 Σεπτεμβρίου κυριάρχησε κόντρα στους House of Buckets, παίρνοντας τη νίκη με 36-63. Οι φιλοξενούμενοι, όπως και στη πρεμιέρα τους, πρωταγωνίστησαν πλήρως στο ματς και έφτασαν εύκολα στο δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα στη νέα σεζόν. Από τη πλευρά τους οι γηπεδούχοι δεν έκαναν και το καλύτερο ξεκίνημα στη φετινή τους προσπάθεια, ενώ φάνηκαν να επηρεάζονται αρκετά από τις πολλές απουσίες.

Οι δύο ομάδες δεν μπήκαν καλά στο ματς και ήταν άστοχες στα πρώτα λεπτά. Ο Καλαμπάκος ανέβασε ρυθμό και έδωσε προβάδισμα στην Old Firm με 4-10. Ο ίδιος συνέχισε να είναι καθοριστικός στο παιχνίδι, ενώ Τσιγαρίδας και Μπαζίνης προσπάθησαν και μείωσαν σε 7-13, λίγο πριν ο Καρακίτσος γράψει το 7-15.

Οι House of Buckets εκμεταλλεύτηκαν το ύψος του Γερονικόλα, ο οποίος άρχισε και έπαιρνε όλο και περισσότερες φάσεις πάνω του με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν στο 11-27. Οι Ζαφειράκης και Καρακίτσος προσέφεραν επίσης και το σκορ ανέβηκε στο 13-31. Ο Μπαζίνης ήταν εκείνος που σκόραρε τελευταίος πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 16-31.

Η Old Firm έδειχνε μεγαλύτερη άνεση στη δημιουργία φάσεων για καλάθι και η διαφορά έφτασε στο +18(22-40). Ο Γερονικόλας εξακολουθούσε να είναι ασταμάτητος κοντά στην αντίπαλη ρακέτα και έφερε την ομάδα του στο 27-44, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι «μούδιασαν» όταν ο Καλαμπάκος, αλλά και ο Μουγκαράκης τραυματίστηκαν. Ο πρώτος επέστρεψε στο ματς στη τέταρτη περίοδο, όμως δεν συνέβη το ίδιο με τον Μουγκαράκη, γεγονός που «πονοκεφαλιάζει» την ομάδα.

Ο Ζαφειράκης αφού έβαλε το πρώτο τρίποντο, βρήκε κι άλλα μακρινά σουτ και η απόσταση ξέφυγε ακόμα περισσότερο (29-57). Η νίκη ήταν εξασφαλισμένη ήδη από την Old Firm και τα τελευταία λεπτά απέκτησαν έναν διαδικαστικό χαρακτήρα. Μετά τη τελευταία κόρνα ο πίνακας του σκορ έδειχνε 36-63 και με αυτόν τον τρόπο η Old Firm έκανε το «2Χ2» στη φετινή Development League.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτριος Γερονικόλας με 15 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ. Από τους House of Buckets ξεχώρισε ο Αναστάσιος Μπαζίνης με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

House of Buckets (Τσιγαρίδας): Βολάνης 6(8ρ.), Καζάσης, Κεγκέρογλου 2(3ρ.), Μπαζίνης 14(11ρ.), Παναγιωτόπουλος 2(7ρ.), Τσιγαρίδας 12(9ρ.)

Old Firm (Ντραγκότι): Βασιλείου, Γερονικόλας 15(18ρ.), Ζαφειράκης 13(7ρ.), Καλαμπάκος 14(7ρ.), Κανελλόπουλος, Καρακίτσος 8(7ρ.), Μουγκαράκης 4(3ρ.), Ναλμπαντούδης, Ντραγκότι 5, Παϊκόπουλος 4(7ρ.)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία του Γερονικόλα!