03/10/2022
Harlems 17 20 12 13 - 62 -
Paliagoura 14 12 21 16 - 63 -

Το έκλεψαν στο τέλος τα Paliagoura!

Στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής της Elite by Betsson , το βράδυ της Δευτέρας 3 Οκτωβρίου στο Μενίδι, τα Paliagoura που έχαναν για 35 ολόκληρα λεπτά ακόμα και με 15 πόντους, (έκλεψαν ) το ματς με γκολ φάουλ του Αβανίδη στα 20 δευτερόλεπτα, πανηγυρίζοντας μιά τεράστια νίκη με 62-63 απέναντι στους Harlems!

Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση για γρήγορο παιχνίδι και τους Χάρλεμς να κρατούν το προβάδισμα 17 – 14. Ο Σιάμος ήταν το πρώτο βιολί με 6 πόντους , με Κοψιδά – Μότσιο να βάζουν από 4 και τον Μωυσίδη να πετυχαίνει ένα τρίποντο, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αβανίδης με 6 πόντους, με τον Κασκάνη να προσφέρει 4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πράσινοι επιδόθηκαν σε πολλά άστοχα τρίποντα, με τον Αβανίδη μόνο να κρατάει ψηλά την σημαία με 10 πόντους.Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Ρουσιώτη ήταν εξαιρετική στην επίθεση με τον Κάντζιο να βάζει 8 πόντους με δύο τρίποντα, τον Κοψιδά άχαστο από μέση απόσταση με 6 και βοήθειες από Δαμίγο – Μωυσίδη, ξεφεύγοντας στο τέλος του ημιχρόνου με 37 – 26.

Οι Harlems μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με τον Μωυσίδη να πετυχαίνει 4 πόντους, έστειλαν την διαφορά στο + 15. Στην συνέχεια όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε εντελώς, τα Paliagoura βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με μπροστάρηδες του Κασκάνη με 7, Σαραντόπουλο με 6 και Αβανίδη με 5 πόντους αντίστοιχα, μείωσαν στο καλάθι(49-47).

Στο πρώτο τρίλεπτο της τέταρτης περιόδου, οι Πράσινοι βρήκαν δύο τρίποντα με Κασκάνη και Αβανίδη, αλλά η ομάδα του Ρουσιώτη ήταν εξαιρετική και με το δίδυμο Μότσιο με 8 και Σιάμο με 5, να κάνουν ότι θέλουν την αντίπαλη άμυνα, έχτισαν διαφορά 9 πόντων.Σε εκείνο το σημείο μίλησε η εμπειρία ήταν τα Paliagoura και τα ψυχικά αποθέματα, καθώς έτρεξαν ένα απίθανο 0-10 με Αθανασιάδη – Κασκάνη και με γκολ φάουλ του Αβανίδη στα 20 δευτερόλεπτα, κατέκτησαν το ροζ φύλλο με σκορ 62 – 63.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ευάγγελος Αβανίδης με 27 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Μότσιος με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Harlems είχαν 29 / 50 δίποντα, 3 / 18 τρίποντα, 9/17 βολές , μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Τα Paliagoura είχαν 20 / 37 δίποντα, 6 / 36 τρίποντα, 5 / 10 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Harlems (Ρουσιώτης):Αγγελόπουλος, Δαμίγος 4, Κάντζιος 8,Μότσιος 17(13ρ.), Καρράς(5 ασίστ), Κοψιδάς 12(7ρ.), Μωυσίδης 9,Σιάμος 11(7ρ.).

Paliagoura(Κασκάνης): Αβανίδης 27(10ρ.), Αθανασιάδης 6, Καλογιάννης 4, Κωστάκης, Τομαράς, Σουρλίγκας,Κασκάνης 18(8ρ.), Σαραντόπουλος 8(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι διακυμάνσεις στο σκορ, το καλό παιχνίδι των χαμένων για τουλάχιστον 25 λεπτά και τα ψυχικά αποθέματα που είχαν οι νικητές για να γυρίσουν το παιχνίδι.