21/01/2023
Singular Logic 14 15 9 13 - 51 -
Boom Shakalaka 14 13 8 17 - 52 -

Το «έκλεψε» με Μπούρμπουλα η Boom Shakalaka!

Στο τελευταίο ματς της ημέρας το βράδυ του Σαββάτου 22 Ιανουαρίου στο Arena, σε ένα παιχνίδι που η Space Hellas 2 το ήλεγχε για 39 ολόκληρα λεπτά, η Boom Shakalaka με τον Γιάννη Μπούρμπουλα να την βάζει μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι με ελεύθερη βολή στα δέκα δευτερόλεπτα, έγραψε το 51 – 52 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα!

Απίθανο ξεκίνημα στο παιχνίδι έκανε η Space Hellas 2 και με το δίδυμο Αναστασόπουλου με 6 και Καραφώτη με 4 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση, έγραψαν το 12 – 0. Μετά το πεντάλεπτο η Boom ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και με τον Φλόκα να δίνει τον ρυθμό και τον Μαρκουλή να είναι το πρώτο βιολί με 6 πόντους, έφερε το ματς στα ίσια(14-14).

Η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν σχεδόν πανομοιότυπη με το πρώτο, με την Space να μπαίνει καλύτερα και να οδηγεί την κούρσα με πολυφωνία στην επίθεση, ξεφεύγοντας 29 – 21. Η Boom επέστρεψε μετά το πεντάλεπτο, με τον Μαρκουλή να ηγείται και πάλι με 6 πόντους, για το 29 – 27 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι ομάδες κόλλησαν επιθετικά στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις άμυνες να είναι πρωταγωνίστριες και την φτωχή συγκομιδή να γράφει 9 – 7 . Ο αεικίνητος Μαρκουλής με την ταχύτητα του και 4 πόντους, κρατούσε κοντά την ομάδα του Μουστάκα, ενώ για το σύνολο του Βεργόγιαννη , ο Δευτεραίος τραβούσε το κουπί με 4 πόντους, με τρεις ακόμα παίχτες να βάζουν από ένα καλάθι, για το 38-35.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι γηπεδούχοι με Καραφώτη, Δευτεραίο και Παλιοκώστα να σκοράρουν από ένα καλάθι, ξέφυγαν με 44 – 35. Η Boom επέστρεψε άμεσα με καλάθι του Μαρκουλή και 5 συνεχόμενους του Μπούρμπουλα, για το 44 – 42. Στην συνέχεια η Space πήρε και πάλι τα ηνία, με τον Παπακώστα να έχει 5 συνεχόμενους πόντους , στέλνοντας την διαφορά στους 8, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Η εικόνα του αγώνα έδειχνε πως η ομάδα του Βεργόγιαννη θα πάρει την νίκη εύκολα ή δύσκολα, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη… Με τον Μαρκουλή να πιάνεται μόνο με λάσο , βάζοντας ακόμα 4 πόντους και τον Κοττέα να ισοφαρίζει με τρίποντο, το παιχνίδι πήγε στην ρουλέτα των βολών. Ο Αναστασόπουλος έβαλε μία, ο Μπούρμπουλας απάντησε με δύο εύστοχες και χάρισε μια ανέλπιστη νίκη στην Boom Shakalaka με 51 – 52!

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Νίκος Κοττέας με 9 πόντους, 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Καραφώτης με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Η Space είχε 21/58 δίποντα, 1/19 τρίποντα, 6/15 βολές, κατέβασε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη.

Η Boom είχε 15/36 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 7/16 βολές, κατέβασε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 8 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Space Hellas 2(Βεργόγιαννης): Αράπογλου, Αναστασόπουλος 6, Δευτεραίος 8(9ρ.), Ιγκνιάτοβιτς 6, Καραφώτης 11(7ρ.), Μπόσκος 2, Παλιοκώστας 6(7ρ.), Παπακώστας 12.

Boom Shakalaka(Μουστάκας): Κοττέας 9(17ρ.), Λάσκος 2(7ρ.), Μαρκουλής 22(7ρ.), Μπούρμπουλας 11, Παπαδομαρκάκης, Φλόκας 8.

Τι μας άρεσε: Η ταχύτητα του Μαρκουλή, οι εμπνεύσεις του Καραφώτη, τα στοπ του Κοττέα και βέβαια η εξέλιξη του αγώνα!